Przeźroczki w Twoim akwarium – pomoc dla początkujących akwarystów

Przeźroczki indyjskie to szczególny gatunek ryb. Ich wyjątkowość tkwi w ich kolorystyce, która może być bardzo intensywna i jaskrawa. W naturalnym środowisku przeźroczki są (jak sama nazwa wskazuje) przezroczyste i pozbawione wyraźnego ubarwienia. W celach hodowlanych wstrzykuje się do rybiego organizmu odpowiedni barwnik. W rezultacie zyskują one charakterystyczne, nietypowe ubarwienie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady aranżacji rybiego akwarium, w którym znajdzie się ten gatunek rybek.

Przeźroczki i ich hodowla – czyli jak urządzić przyjazne akwarium

Przeźroczki należą do gatunku ryb przyjaznych, o spokojnym usposobieniu. Mogą być hodowane zarówno w akwariach jednogatunkowych, jak i w zbiornikach z innymi ławicami. Typowa przeźroczka osiąga rozmiar 5 cm i posiada mocno spłaszczony kształt. Nie należy łączyć przeźroczek z gatunkami agresywnymi, dla których stałyby się łatwym celem.

Akwarium do hodowli przeźroczek powinno mieć konwencjonalny kształt prostopadłościanu oraz przeciętne rozmiary. Warto ustawić zbiornik w dobrze oświetlonym miejscu oraz uzupełnić go o stosunkowo silną lampę. Dno zbiornika możesz obsypać dowolnie wybranym piaskiem lub żwirkiem, a także udekorować korzeniami, głazami lub ozdobami ceramicznymi. Być może, przeźroczki zaadoptują je jako swoje kryjówki.

Zaleca się także dość dobrze obsadzić zbiornik roślinami. Przeźroczki najlepiej czują się w towarzystwie roślin pierzastych – wywłóczników, nadwódki trójkwiatowej, zwartek, heterantery, limnofilii oraz roślin pływających na powierzchni, z opadającymi w głąb toni długimi korzeniami.

Warunki hodowlane przyjazne przeźroczkom

Akwarium, w którym znajdą się przeźroczki, nie musi osiągać szczególnie wysokich temperatur. Wystarczy utrzymać ją na poziomie od 18 do 24 stopni, by ryby czuły się dobrze. Pomoże w tym zwykła grzałka Aquael, z hydrostatem lub bez. Warto też utrzymać pH na poziomie lekko zasadowym (7,5-8,5).

Zbiornik warto ustawić w miejscu stosunkowo stabilnym termicznie, gdyż rybki źle znoszą wahania temperatur. Specyficzną cechą przeźroczek jest fakt, że nie przepadają za kontaktem ze zbyt świeżą wodą. Zaleca się jej wymianę raz na dwa tygodnie, podmieniając zaledwie 10% objętości zbiornika. Oczywiście, należy dostosować ten obowiązek także do potrzeb innych gatunków ryb zamieszkujących ten sam zbiornik. Warto także dodać do wody odrobinę soli akwarystycznej, w porcji: 2 łyżeczki na każde 10 litrów.

Karmienie przeźroczek – najważniejsze zasady prawidłowej diety

Rybki tego gatunku mają charakterystyczne nawyki żywieniowe. Należy podawać im pokarm w formie żywej lub mrożonej. Najbardziej do gustu przypada im plankton – w postaci dafni lub oczlika. Dobrze sprawdza się także wodzień, larwy ochotki oraz rureczniki. Zwykła karma liofilizowana, w postaci płatków lub granulatu, nie budzi szczególnego zainteresowania przeźroczek.

Najlepszą metodą jest podawanie karmy dwa razy w ciągu dnia, stosując na zmianę różne grupy produktów. Dzięki temu zachowasz rybki w dobrej kondycji oraz przedłużysz ich życie. Jeszcze bardziej uciążliwie wygląda żywienie narybka przeźroczek. Na całe szczęście, odchowanie młodych rybek w warunkach domowych jest dość trudne i rzadko dochodzi o takiej sytuacji bez specjalnej ingerencji hodowcy.

Może Ci się również spodoba