Styl rustykalny: urok wiejskiego domu i naturalnych materiałów w aranżacji wnętrz

wnętrza monochromatyczne

Styl rustykalny: urok wiejskiego domu i naturalnych materiałów w aranżacji wnętrz

Od wieków ludzie dekorują swoje domy w różnych stylach. Jednym z najbardziej popularnych jest styl rustykalny – powrót do korzeni, do prostych i naturalnych elementów. Ten styl charakteryzuje się zastosowaniem naturalnych materiałów, prostotą formy i wiejskim charakterem. W tym artykule przedstawimy urok rustykalnych wnętrz i podpowiemy, jak urządzić swój dom w tym stylu.

1. Naturalne materiały – podstawa rustykalnego stylu

Naturalne materiały to kluczowy element rustykalnych wnętrz. Drewno, kamień i cegła są idealnymi materiałami do tworzenia podłóg, ścian i mebli. Często wykorzystuje się także materiały jak wiklina, len, bawełna, skóra i wełna. Te naturalne elementy dodają ciepła i przytulności w każdym pomieszczeniu, a ich użycie najlepiej przedstawia, jak skuteczna i piękna może być prosta i inspirowana naturą aranżacja.

2. Prostota formy – kluczowy element rustykalnych wnętrz

W rustykalnych wnętrzach mniej znaczy więcej. Aranżacja tych pomieszczeń opiera się na prostocie i minimalizmie. Meble z naturalnego drewna mają proste kształty, odzierają z ozdobnych elementów, co dodatkowo podkreśla ich naturalne piękno. Urządzenia domów i dodatki są też bardzo proste i wykonane z naturalnych materiałów. Przestrzeń w rustykalnych wnętrzach często jest otwarta i swobodna, minimalizując ilość zapychających przedmiotów przyczyniając sie tym samym do poczucia spokoju i harmonii w domu.

3. Kolory – spokój i harmonia rustykalnych wnętrz

Kolory w rustykalnych wnętrzach kierują się zasadą “naturalnego piękna”. Wybiera się kolory związane z naturą, zarówno te ciepłe, jak i zimne odcienie. Na przykład brązy, odcienie zieleni i szarości. Wiele osób decyduje się też na odcienie białego lub kremowego, które dodają przestrzeni i jeszcze bardziej podkreślają naturalne elementy wnętrza. Naturalne materiały stanowią większość ozdób i dodatków, dodatkowo podkreślają klimat wnętrza.

4. Otwarta przestrzeń – jak urządzić funkcjonalne pomieszczenia?

Otwarta przestrzeń jest ważnym elementem w stylu rustykalnym. Dzięki niej pomieszczenia łatwiej ze sobą przełączają się i stoją się bardziej funkcjonalne. Wkładając meble w sposób ludzki istnieje możliwość stworzenia spójnej przestrzeni, która pozwoli na swobodne poruszanie się i stosowanie rozmaitych technik aranżacji wnętrz.

5. Dodatki – charakter stylu rustykalnego

W rustykalnych wnętrzach to dodatki podkreślają naturalność i klimat wnętrza. Wstawiając ozdoby wykonane z naturalnych materiałów, jakie są charakterystyczne dla wiejskich, sezonowych dekoracji rodzinnnych możemy dodać przytulnego klimatu domu z dłuższej perspektywy. Wszystkie ozdoby, jakie dobieramy muszą idealnie pasować do stylu rustykalnego, to kropka nad “i” w naszej aranżacji.

Podsumowanie

Styl rustykalny to powrót do jakże ciepłego i przytulnego, naturalnego charakteru w naszych wnętrzach. Naturalne materiały, prostota formy, spójne kolory, otwarta przestrzeń i naturalną dobór ozdób, to kluczowe aspekty, na które powinniśmy się skupić aranżując zgodnie z tym stylem. Cieszymy się że mogliśmy Ci pomóc i życzymy udanych aranżacji.

Może Ci się również spodoba