Jak naprawić stary sufit?

W starych domach sufity mogłyby być wykonane z listwy i tynku, podczas gdy w nowoczesnych domach są bardziej prawdopodobne, że są wykonane z płyt gipsowo-kartonowych. Jak ułożyć płyty gipsowo-kartonowe na suficie i jak wygląda naprawa niewielkich uszkodzeń na suficie? Nie jest to trudne i jest to warte wysiłku – szczególnie zanim zaczniesz dekorować pokój.

Sufity listwowo-gipsowe w starszych domach często pękają z wiekiem, a tynk może wybrzuszać się w miejscu, w którym zaczyna odrywać się od łat. Jeśli dotyczy to tylko niewielkiej powierzchni sufitu, możesz wykonać prostą naprawę za pomocą łaty z płyty gipsowo-kartonowej, stosując techniki suchej wykładziny, których nie potrzebujesz do tynkowania. Lub może być łatwiej przesadzić cały sufit za pomocą płyt gipsowo-kartonowych.

Bezpieczeństwo przede wszystkim! Zawsze noś okulary ochronne i maskę przeciwpyłową.

Konstrukcja sufitu.

Stropy z listew i płyt gipsowo-kartonowych są mocowane do legarów podtrzymujących podłogę powyżej. Głębokość legarów będzie się różnić w zależności od wieku budynku (starsze są często głębsze niż nowoczesne) i ich długości.

Listwa i tynk.

Był to czasochłonny sposób budowania ścian i stropów, gdyż poszczególne listwy (cienkie paski drewna) musiały być przybite do legarów, a następnie pokrywane warstwami tynku. Tynk został wciśnięty pomiędzy listwy tak, że utworzyły się „stalówki” – wypukłości tynku, które przecisnęły się przez listwy i utwardziły, utrzymując tynk sufitu na miejscu. Pokój powyżej tradycyjnie miałby deski podłogowe.

Płyta gipsowo-kartonowa.

Większość nowoczesnych stropów buduje się z płyt gipsowo-kartonowych przybitych do legarów. Połączenia te są oklejone siatką – taśmą samoprzylepną o bardzo otwartym splocie. Następnie dodaje się mokry tynk lub sufit wykańcza się taśmą spoinową i masą uszczelniającą – co uszczelnia spoiny i tworzy powierzchnię gotową do dekoracji. Podłoga w pomieszczeniu nad sufitem z płyt gipsowo-kartonowych może być dobrze ułożona z płyt podłogowych lub wiórowych.

Sufity podwieszane.

Bardzo wysokie sufity można czasami obniżyć, montując sufit podwieszany. Panele lub płytki są mocowane do lekkiej konstrukcji składającej się z ramy zewnętrznej (zwanej profilem kątowym). Jest on przymocowany do ścian, główna sekcja nośna rozciągająca się na szerokość pomieszczenia i sekcja nośna poprzecznego, która mieści się między głównymi nośnikami. Przewody przymocowane do kątowników przymocowanych do oryginalnego sufitu utrzymują szkielet na miejscu. Panele mogą być dekoracyjne i półprzezroczyste lub mogą mieć właściwości dźwiękochłonne i / lub termiczne.

 

Może Ci się również spodoba