Farba epoksydowa do betonu – jak wybrać tę najtrwalszą?

Zabezpieczenie powierzchni betonowych ma ogromne znaczenie. Na rynku istnieje wiele farb pozwalających na osiągnięcie takiego efektu. Każda z nich różni się jednak od pozostałych pod względem wydajności czy ogólnej jakości. Jak wybrać najtrwalszą farbę epoksydową do betonu?

Epoksydowa farba do betonu

Farba epoksydowa do betonu ma za zadanie zabezpieczyć powierzchnię przed ścieraniem i działaniem chemikaliów. Z tego powodu takie preparaty są wykorzystywane m.in. na terenie zakładów przemysłowych. Przydają się one także wszędzie tam, gdzie poruszają się bardzo ciężkie pojazdy.

Farba epoksydowa musi być więc bardzo trwała, bez problemu znosząc obciążenia mechaniczne oraz działanie żrących substancji. Przed zakupem danego produktu warto więc skupić się na tym, by był on maksymalnie wytrzymały.

Farba do betonu epoksydowa – jaką wybrać?

Na rynku istnieje wiele farb epoksydowych do betonu. Z tego powodu dla niektórych wybór odpowiedniego produktu może być dość trudny. Epoksydowa farba do betonu powinna być dostosowana do warunków panujących w danym miejscu. Jeśli powierzchnia jest narażona na działanie promieni UV, najlepiej sprawdzą się mieszanki z dodatkowymi składnikami.

Farba epoksydowa do betonu na zewnątrz musi być natomiast odporna na działanie czynników atmosferycznych, chemikalia, wodę czy uszkodzenia mechaniczne.

Wałek do farby epoksydowej do betonu

Jaka farba epoksydowa do betonu sprawdzi się najlepiej?

Na rynku istnieją dwa rodzaje farb epoksydowych – jedno- i dwuskładnikowe. Drugi typ składa się z żywicy oraz utwardzacza. Wybór odpowiedniego preparatu powinien zależeć od czynników panujących w danym miejscu. Zdarza się bowiem, że standardowe mieszanki spisujące się doskonale wewnątrz pomieszczenia będą zupełnie bezużyteczne poza budynkiem.

Farba do betonu epoksydowa jednoskładnikowa, jak sama nazwa mówi, składa się z tylko jednego rodzaju żywicy. W tym przypadku nie występuje więc utwardzacz.

Jeśli nie wiesz, jaka farba sprawdzi się najlepiej w danym miejscu, warto spytać o radę specjalistów. Pozwoli to na wybranie najtrwalszego wariantu do danych warunków. Nie można zapominać również o wydajności poszczególnych preparatów – mówi specjalista z firmy Polifarb-Łódź oferującej farby epoksydowe w wielu odsłonach.

Zarówno farba epoksydowa dwuskładnikowa do betonu, jak i jej jednoskładnikowy odpowiednik mogą że mieć różną wydajność. Takie informacje zwykle są przedstawiane na opakowaniach produktów. Dzięki temu można dopasować odpowiedni wariant do danego zastosowania i terenu. Wydajność jest bowiem uzależniona od właściwości farby epoksydowej.

 

Może Ci się również spodoba