Kuchenne podłogi: jaki materiał wybrać?

Wybór odpowiedniego materiału do pokrycia podłogi jest niezwykle ważny. Zależy od niego nie tylko wygląd całej aranżacji, ale również odporność podłogi na uszkodzenia mechaniczne, eksploatację oraz działanie różnych czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, wysokie temperatury i częste zalania. Jaki materiał do pokrycia podłogi wybrać?

Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne to zdecydowanie najczęściej wybierany materiał do pokrycia kuchennej podłogi. Mają wiele zalet: są stosunkowo odporne na działanie wody i środków chemicznych, łatwe w utrzymaniu w czystości oraz cechuje je wysoka trwałość, która pozwala na zachowanie idealnego wyglądu przez lata. Wśród ceramicznych płytek podłogowych wyróżniają się pokrycia terakotowe i gresowe. Znajdziemy również płytki imitujące parkiet, które świetnie sprawdzą się w kuchniach w stylu skandynawskim, nowoczesnym i rustykalnym. Warto wybierać płytki o nieco chropowatym wykończeniu, dzięki czemu są mniej śliskie. Należy pamiętać, że ten materiał nie jest pozbawiony wad: płytki ceramiczne są wyjątkowo twarde, jednak równocześnie podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego w skrajnych przypadkach mogą pękać.

Naturalne drewno

Naturalne drewno jest coraz częściej doceniane, także w przypadku materiałów podłogowych. Choć wygląda elegancko i estetycznie, większość gatunków drewna nie jest jednak odporna na działanie wilgoci, co stanowi duże utrudnienie podczas poszukiwania idealnego materiału do wykończenia kuchni. Sprawdzą się specjalne panele kuchenne z buku lub dębu, które dodatkowo pokrywane są specjalnym tworzywem odpornym na działanie czynników zewnętrznych.

Naturalny kamień

W kuchniach najczęściej wykorzystywany jest granit – kamień wyjątkowo twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne, niewrażliwy na działanie wody i większości środków chemicznych. Podłogi z kamienia naturalnego są nie tylko zjawiskowe, ale również trwałe, a poddawane odpowiedniej pielęgnacji mogą nam służyć przez wiele lat. Wadą podłóg z kamienia naturalnego jest ich cena oraz dostępność – nie każdy sklep budowlany będzie miał w swojej ofercie wymagane wzory i faktury, które idealnie wpasują się w aranżację kuchni.

 

Może Ci się również spodoba