Styl prowansalski: romantyczne wnętrza w stylu francuskich wiejskich posiadłości

Styl prowansalski:
Romantyczne wnętrza w stylu francuskich wiejskich posiadłości

Prowansalski styl charakteryzuje się romantycznym i rustykalnym charakterem, który zachwyca wielbicieli przytulnych wnętrz. To jedno z najbardziej znanych stylów dekoracyjnych, które wywodzi się z południowej Francji, z regionu Prowansja.

1. Historia stylu prowansalskiego
Styl prowansalski pojawił się w Prowansji (Francja) już w XVI wieku jako zindywidualizowane połączenie stylów architektonicznych i kulturowych. Śródziemnomorskie i arabskie wpływy występujące w Prowansji wpłynęły na to, co dzisiaj nazywamy “styl prowansalski”. W końcu XIX wieku region ten zaczął przyciągać turystów i artystów, którzy podziwiali piękno krajobrazu, ludzi i kultury. To właśnie wtedy styl prowansalski zaczął zyskiwać na popularności.

2. Charakterystyczne elementy stylu prowansalskiego
Styl prowansalski to przede wszystkim romantyczne i rustykalne elementy dekoracyjne. Główne cechy stylu prowansalskiego to:
– naturalne materiały: kamień, drewno, ceramika i rattan
– biało-szare i beżowe kolory
– tkaniny z motywami roślinnymi
– rustykalne meble wykonane z drewna lub metalu
– ceramiczne talerze i misy z ręcznymi nadrukami
– kwiaty, szczególnie lawenda i płatki róż

3. Dekorowanie wnętrz w stylu prowansalskim
– Kubki, misy i talerze w kolorze białym lub pastelowych odcieniach, zdobione delikatnymi nadrukami, to niezbędne elementy w stylu prowansalskim.
– Okna powinny być przykryte lekkimi materiałami, takimi jak lejąca się woalka czy delikatne firany.
– Kuchnia w stylu prowansalskim musi mieć duży, kamienny zlew, rustykalne meble wykonane z drewna oraz piękne tkaniny z motywami roślinnymi.
– W sypialniach keramiczne doniczki z kwiatami, lekkie, pikowane kołdry i piękne, rustykalne łóżka.

4. Kolorystyka i tekstylia
Kolory w stylu prowansalskim są stonowane i naturalne. Najczęściej wybierane kolory to białe, beżowe i szare odcienie. Podczas dekorowania wnętrza w stylu prowansalskim wykorzystywane są naturalne tkaniny, takie jak bawełna, jedwab i len. Wszystkie te tkaniny są drukowane w przepiękne kwiatowe wzory, co dodaje pomieszczeniom stylowy i rustykalny charakter.

5. Kilka przykładów prostych trików na stylowe prowansalskie wnętrza:
– Umieść wianek z lawendy na drzwiach wejściowych do mieszkania.
– Wieszaj na ścianach obrazy z kwiatowymi motywami.
– Umieść na stołach ceramiczne talerze i misy z ręcznie robionymi motywami.
– Wprowadź do wystroju kwiaty i rośliny, takie jak lawenda czy drzewko oliwkowe.
– Wstaw do pokoju rustykalne meble (np. ławki, taborety czy regały) wykonane z drewna lub metalu.

Styl Prowansalski to idealne rozwiązanie dla miłośników przytulnych, rustykalnych i romantycznych wnętrz. Dekorowanie w stylu prowansalskim to doskonały sposób na stworzenie pięknego, harmonijnego wnętrza. Wprowadzenie kilku zmian, takich jak dodanie naturalnych materiałów lub detali związanych z regionem Marseille, pozwoli stworzyć dom, w którym będziemy czuli się jak we francuskiej wiejskiej posiadłości.

Może Ci się również spodoba