Jaki typ rolet wybrać do naszego domu lub budynku?

Wybór odpowiednich rolet zewnętrznych to kolejny etap budowy wymarzonego domu. Coraz popularniejsze staje się stosowanie systemów rolet zewnętrznych, które nie tylko są praktycznym rozwiązaniem, ale też zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa naszego domu. Rolety zewnętrzne są też na pewno elementem, który może spełniać również rolę dekoracyjną w realizowanym projekcie. Dlatego warto też rozważyć jaki typ rolet chcemy zamontować na długo przed planowanym zamocowaniem ich. Produkty tego typu stają się na tyle popularne i opcje wyboru są na tyle liczne, że stają się one osobną domeną designu architektonicznego.

Przedstawione poniżej produkty nadają się zarówno do użytku w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych (np. bloki mieszkalne), jak i budynkach przemysłowych czy pół-przemysłowych.

Rolety nadprożowe

Rolety nadprożowe wymagają wmurowanie systemu mocującego w konstrukcję budynku. Skrzynka, w której schowana jest rolka, na której jest zwinięta roleta umożliwia swobodne opuszczanie i podnoszenie. Ważną zaletą tego typu rolet jest możliwość wbudowania ich jako element zabudowy okiennej, który nie będzie utrudniał np. przy korzystaniu z okien uchylnych. Plan zamocowania takiego systemu wymaga wcześniejszych ustaleń ze specjalistami, którzy są zorientowani w temacie mocowania takich systemów. Ponadto zastanawiając się nad wyborem takiego produktu warto sprawdzić, czy projekt, który został wybrany, przewidział możliwość zamocowania takich rolet.

Montaż takich rolet przebiega wieloetapowo. Początkowo, w trakcie budowy są mocowane specjalne skrzynie, które “chowane” są w elewacji budynku. Po osadzeniu głównych elementów konstrukcyjnych specjaliści zamontują prowadnice czy trawersy. Dopiero już po zabezpieczeniu elewacji montowane są elementy końcowe takie jak roleta czy system automatyzujący. Dlatego współpraca firmy montażowej z zwyczajową ekipą budowlaną musi zostać omówiona już na początku budowy naszego wymarzonego domu. Zobacz: www.roletyalu.pl/oferta/rolety-zewnetrzne/rolety-nadprozowe.

Rolety nadstawne

Rolety nadstawne to kolejny system, który wymaga współpracy dwóch ekip w trakcie prac budowlanych. W tego typu produkcie główną różnicą między takim produktem jak rolety nadprożowe, a roletami nadstawnymi jest fakt, iż są one mocowane na ramy okna lub drzwi. Opcja ta jest nieco tańsza niż ta, która wymaga wmurowania systemu roletowego w murze stawianego lub remontowanego budynku. Ponadto warto rozważyć czy typ zamocowanych okien pozwala na zastosowanie tego typu rolet. Dodatkowym atutem tego typu rolet jest możliwość zastosowania takich dodatków jak moskitiera, która

Zaletą, która wpływa na ogólny odbiór tego typu rolet jest to, iż po zamontowaniu ich, wyglądają jakby były częścią spójną z zabudową okienną. Dodatkowe akcesoria takie jak zaślepka rewizyjna podnoszą standard estetyczny. Ponadto, można zdecydować się tu na konkretny typ obsługi. Może to być pełna automatyzacja, ale też w zależności od modelu, możemy wybrać produkt “2 w 1” czyli jest możliwa obsługa zarówno automatyczna, jak i ręczna. Wszystko zależy od tego jaki zostanie wybrany model do końcowego montażu. Zobacz: www.roletyalu.pl/oferta/rolety-zewnetrzne/rolety-nadstawne.

Rolety podtynkowe

Ostatnim typem rolet jakie zostaną omówione w tekście są rolety podtynkowe. Ten typ rolet jest na tyle prostym do zamocowania systemem, iż wystarczy do tego dobrze przeszkolona ekipa budowlana. Skrzynkę z systemem roletowym umieszcza się najczęściej bezpośrednio na elewacji budynku. Dzięki temu można zawczasu zabezpieczyć mur budynku np. warstwą styropianu przed końcowym tynkowaniem. System ten może być zamocowany w trakcie prac ociepleniowych. Nie ingeruje w budynek ani zabudowę okienną.

Rolety podtynkowe są takim systemem, które również pozwalają na zatrzymanie ciepła w domu podczas np dłuższej nieobecności. Po zasłonięciu nimi okien można zaobserwować wzrost temperatury nawet o kilka stopni. Pozwoli to nam w przyszłości zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie domu. Sposób przymocowania rolet zależy przede wszystkim od tego jaki projekt zabudowy okiennej posiadamy oraz czy sam budynek jest przystosowany do tego typu rolet. Zobacz: www.roletyalu.pl/oferta/rolety-zewnetrzne/rolety-podtynkowe.

Może Ci się również spodoba