Murarstwo: Techniki układania cegieł i bloków

Murarstwo to jedna z najstarszych i najważniejszych gałęzi budownictwa, a układanie cegieł i bloków jest podstawową umiejętnością każdego murarza. W dzisiejszym artykule przedstawimy techniki układania cegieł i bloków, które pomogą Ci wykonać pracę szybciej i skuteczniej.

1. Podstawowe techniki układania cegieł i bloków

Podstawowymi technikami układania cegieł są: układanie na spoinie i układanie na pustyń. W przypadku układania na spoinie, cegły układa się na spoinach, czyli łącząc je z poprzednią cegłą docelową i dzięki temu otrzymujemy równy mur. W przypadku układania na pustyń, cegły układa się bezpośrednio na powierzchni muru, bez łączenia ich z poprzednią cegłą, co daje luźny mur.

W przypadku bloków, jedną z podstawowych technik jest układanie w układzie murarskim, w którym na przemian kładziemy jedną stroną w górę, a następnie drugą stroną. Daje to stabilność muru i pozwala na uzyskanie równych narożników.

2. Technika wiązania murów

Technika wiązania murów odnosi się do sposobu łączenia pionowych spoin z krawędziami horyzontalnymi. Wyróżniamy tu trzy sposoby:
a) wiązanie angielskie – poprzednia cegła jest przesunięta o połowę szerokości cegły;
b) wiązanie flamandzkie – gdzie poprzednia cegła jest przesunięta o 1/3 długości cegły;
c) wiązanie amerykańskie – gdzie dwie kolejne cegły są ułożone w jednej linii, a trzecia cegła jest przesunięta do prawej strony lub do lewej strony.

3. Technika zbierania murów

Technika zbierania murów polega na uzupełnianiu luźno ułożonych bloków lub cegieł. Polega ona na dobieraniu kawałków cegieł i bloków tak, aby pasowały do kształtu muru. Dzięki temu uzyskujemy bardziej równy i stabilny mur.

4. Technika wygładzania murów

Technika wygładzania murów polega na usunięciu wystających powierzchni cegieł lub bloków i uzyskaniu równych ścian. Można to zrobić za pomocą specjalnych narzędzi murarskich lub rękawa.

5. Technika wertykalna

Technika wertykalnego układania cegieł i bloków pozwala na utworzenie w murze otworów i kanałów. Polega to na układaniu cegieł lub bloków w pionie, a nie na spoinie lub pustyni na ziemi.

Podsumowując, układanie cegieł i bloków to kwestia nie tylko umiejętności, ale również wiedzy. Wymaga to dużo pracy i praktyki, ale stosowanie odpowiednich technik układania cegieł i bloków pozwoli Ci uzyskać piękne i trwałe murawy.

Może Ci się również spodoba