Jakie są obecnie stosowane rodzaje poziomic? Poziomica wodna jak używać

Podczas domowych prac remontowych czy w poważnym budownictwie nie można się obejść bez poziomic, które pozwalają wznosić proste płaszczyzny ścian i sufitów. Jakie są rodzaje poziomic?

Rodzaje poziomic,  zasada działania

Poziomica murarska to w dużym uproszczeniu przyrząd służący do sprawdzania poziomości lub pionowości ściany. Jak się to odbywa? Działanie urządzenia oparte jest na wbudowanych w nie libellach, które wykorzystując grawitację ziemską, pokazują nam czy płaszczyzna jest prosta czy nachylona pod kątem.

Określenie poziomica odnosi się również do przyrządów laserowych, które spełniają dokładnie tę samą funkcję, ale zamiast libelli, mają widzialną wiązkę światła lasera.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj – poziomica wodna lub wężowa.

Poziomica wodna jak używać?

Jeśli w naszym domowym warsztacie znajdzie się poziomica wodna zasada działania w jej przypadku jest skrajnie prosta. Składa się z dwóch pionowych szklanych rurek z podziałką, które łączy przewód. Całość konstrukcji działa na zasadzie naczyń połączonych. Jej budowa pozwala na poziomowanie nawet oddalonych od siebie płaszczyzn – ograniczeniem jest tylko długość przewodu.

 

Może Ci się również spodoba