Monochromatyczne wnętrza – 5 wskazówek pomocnych przy aranżacji

Kochasz monochromatyczny trend? Aby uniknąć efektu monobloku przygotowaliśmy zasady dekoracji dla pokoju monochromatycznego, który wygląda świetnie. Co do reszty, to zależy od ciebie.

1. Monochromatyczne wnętrza – nie tak proste.

Pokój monochromatyczny oznacza pokój urządzony w tym samym kolorze. Ale kolor ma kilka tonów! Kiedy zdecydujesz się udekorować biały pokój, możesz użyć czystego białego, kremowego białego, różowawego białego, niebiesko-białego, szarego białego. Musisz tylko zdecydować, jak daleko chcesz się posunąć, aby stworzyć dekorację na miarę: na przykład w przypadku bieli możesz połączyć czystą biel, szarą biel i waniliową biel lub sięgnąć do odcieni beżu i drewna, aby rozgrzać się nie psując efektu. To samo dotyczy niebieskiego, monochromatycznego pokoju, który może pomieścić np. zielone lub fioletowe przedmioty!

wnętrza monochromatyczne

2. Dekoracje w pokoju monochromatycznym.

Kolor może być taki sam, nigdy nie uzyskasz takiego samego rezultatu z białymi płytkami, bielonym drewnem, ścianą pomalowaną na biało, białymi lnianymi zasłonami, narzutą z białego futra. Mnożąc materiały, mnożysz tekstury i tym samym efekty. Wzbogaca to wystrój i tworzy ciepły monochromatyczny pokój, nawet jeśli zdecydujesz się na użycie jednego koloru. Zasada ta działa również z wzorami.

3. Monochromatyczne pomieszczenie bogate w reliefy.

Prawdziwa trudność z monochromatycznym pokojem polega na utrzymaniu efektu kolorystycznego przy jednoczesnym unikaniu zbyt nijakiego, zbyt płaskiego lub zbyt smutnego wyglądu. Tu znowu tajemnica tkwi w bogactwie wystroju! Mnożąc płaskorzeźby, aby stworzyć wypadki w wystroju, zwielokrotniasz efekty cienia i światła, które nadają pomieszczeniu rytm. Dajemy więc dumę miejsca listwom, ramom, dywanikom, warkoczom i narzutom, o fakturach dzianych, plecionych, pasiastych, marmurowych z geometrycznymi liniami dla minimalistycznej, monochromatycznej kuchni, zaokrąglonej dla delikatniejszej, monochromatycznej sypialni. I nie wahamy się też dodawać luster i mnożyć źródeł światła, aby wzmocnić grę reliefów!

monochromatyczne wnętrza

4. Inne pomieszczenia w monochromatycznej tonacji.

Z wyjątkiem studia, monochromatyczny pokój znajduje się obok innego. Uważajcie na przejścia! Jeśli pokój dzienny jest całkowicie biały, kuchnia jest w 100% czarna, a korytarz niebieski, szybko dostaniesz bólu oczu. Najlepiej jest zaplanować minimum jednorodności, przynajmniej dla pomieszczeń, które oferują wizualne jedno na drugim. Dobre wskazówki dotyczące łączenia różnych dekorów? Kilka akcesoriów do zapowiedzi lub przypomnienia o kolorze sąsiedniego pokoju. Roślina, wazon lub ramka pasująca do płytki łazienkowej na przykład w białym pokoju. Inną opcją jest czerwona nitka: jeden jasny kolor jest wybierany do zasiewu w dotyku z jednego pokoju do drugiego, aby stworzyć wiodącą nitkę w całym domu.

5. Estetyka monochromatycznego pokoju.

Najgorszy wróg pokoju monochromatycznego? Bałagan. Zostaw czerwone buty i żółty płaszcz leżące w niebieskim korytarzu, pożegnaj się z monochromatycznym wyglądem. Aby ułatwić organizację, od etapu projektowania planujesz zmaksymalizować zamknięty magazyn: szafy w holu wejściowym, zamknięte szafy w kuchni, szafy w sypialni, skrzynie w salonie. Po prostu pomaluj je w odpowiednim kolorze, aby dopasować je do wystroju. Co do reszty, trzeba będzie jeszcze wykazać się minimalną dyscypliną, ponieważ zaburzenie jest tym bardziej zauważalne w pomieszczeniu tylko jednego koloru!

Może Ci się również spodoba