Jak pozbyć się wilgoci z łazienki?

jak pozbyć się wilgoci z łazienki

Bez względu na to jakbyśmy się nie starali, wilgoć jest nieodłącznym towarzyszem łazienek. Podczas kąpieli i brania prysznica pod wpływem różnicy temperatury pojawia się para, która następnie opada i osadza się na meblach, ścianach, lustrach. W ten właśnie sposób nasza łazienka się idealnym środowiskiem dla różnych grzybów, bakterii i pleśni. Grzyby i pleśnie nie tylko niszczą meble i ściany, ale mogą być niebezpieczne dla zdrowia domowników. Jeśli nie chcemy, by szafki w łazience rozpadły się, by na ścianach pojawiły się brzydkie i ciemne zmiany, a nasze dzieci nie cierpiały wskutek alergii, powinniśmy nie zaniedbywać problemu nadmiernej wilgoci w łazience. Jak poradzić sobie z tym poważnym problemem? Jest kilka rzeczy, które nie tylko możemy, ale i powinniśmy zrobić. Jak solidnie zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią? Sprawdź na kosbud.com.pl.

Zadbaj o odpowiednią wentylację

Niestety czasem zwykły szyb wentylacyjny to za mało. Zwłaszcza w budynkach wielokondygnacyjnych szyby mogą ulec zapchaniu. Nasze działania powinniśmy więc zacząć od sprawdzenia naszego szybu wentylacyjnego. Jeśli mieszkamy w bloku czy kamienicy warto zgłosić problem do zarządcy nieruchomością, którego obowiązkiem jest dbanie o odpowiednią wentylację budynku. Pracownik firmy kominiarskiej sprawdzi nie tylko czy szyb jest zapchany, ale również określi czy działa. Ma on uprawnienia do zamontowania dodatkowej wentylacji. Wentylatory w łazienkach zazwyczaj działają w połączeniu z włącznikiem światła, dlatego osoba, która będzie go montowała musi posiadać również stosowne uprawnienia elektryczne. Wszystko to jest naprawdę ważne dla bezpieczeństwa domowników.

 

jak pozbyć się wilgoci z łazienki

A może zamontuj grzejnik?

Kaloryfer w łazience to wspaniały pomysł. Nie tylko możemy na nim powiesić i wysuszyć mokre ręczniki, ale jednocześnie ogrzejemy łazienkę i usuniemy z niej wilgoć. Im większa wilgoć panuje w łazience, tym bardziej wydajny grzejnik powinniśmy zamontować. Grzejnik możemy podłączyć do instalacji elektrycznej albo do instalacji wodnej, oczywiście ogrzewanie prądem wiąże się z większymi wydatkami, jednak czasem może to być jedyne dostępne rozwiązanie. Musimy jednak uważać, aby nie „przedobrzyć” – zbyt suche powietrze wcale nie służy naszemu zdrowiu.

Wietrzenie

Nie zapomnij o tym, by za każdym razem po wzięciu kąpieli lub prysznica, pozostawić otwartych drzwi od łazienki. Dzięki temu do łazienki dotrze świeże powietrze, a może nawet promienie słoneczne, które niszczą grzyby i pleśnie.

zabezpieczenie łazienki przed wilgocią

Nigdy nie susz ubrań w łazience

Chociaż zamontowanie suszarki na ubrania nad wanną wydaje się praktycznym pomysłem, to jednak to rozwiązanie sprawdza się tylko w niektórych łazienkach. Jeśli zmagamy się z wilgocią w łazience, warto rozważyć zakup odpowiedniego urządzenia, jakim jest suszarka do ubrań. Urządzenie to w ciągu kilku godzin wysuszy nasze ubrania, a wilgoć nie przedostanie się do mieszkania. Jeśli nie mamy takich możliwości, to i tak zdecydowanie lepszym pomysłem jest suszenie ubrań w pokoju lub na balonie.

wilgoć na ścianie od łazienki

Otwieraj okno w łazience i zamontuj odpowiednie drzwi łazienkowe

Okno w łazience – wbrew pozorom to naprawdę praktyczne rozwiązanie. Wystarczy założyć na nie roletę i nie martwić się wścibskimi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. Regularne otwieranie okna nie tylko pozwoli usunąć wilgoć, zapewni dopływ świeżego powietrza ale umożliwi też zrobienie „przeciągu”. Natomiast drzwi łazienkowe z kratką wentylacyjną i odpowiednim wycięciem, to już nie tylko kwestia wilgoci, ale bezpieczeństwa. Odpowiednia wentylacja jest konieczna zwłaszcza w budynkach, w których zamontowane są termy gazowe.
Chociaż grzyby, pleśnie i bakterie nie są niczym przyjemnym, to jednak nie musimy się poddawać, jeśli zobaczymy ich oznaki we własnej łazience. Potrzebne jest systematyczne działanie, pamiętajmy jednak, że w grę wchodzi nie tylko estetyka, ale zdrowie i bezpieczeństwo domowników.

Może Ci się również spodoba