Styl skandynawski vs. styl japoński: harmonia minimalizmu i natury

Styl Skandynawski vs. Styl Japoński: Harmonia Minimalizmu i Natury

W dzisiejszych czasach wiele osób szuka sposobu na urządzenie swojego domu w taki sposób, który pozwoli im nie tylko na stworzenie ciekawej aranżacji, ale także na utrzymanie harmonii i spokoju. Dlatego też coraz częściej decydujemy się na style, które charakteryzują się minimalistycznym podejściem do wystroju wnętrz. Styl Skandynawski i styl Japoński to idealne przykłady takiego podejścia. Oba style łączy wiele cech, jednak istnieją też między nimi pewne różnice.

Minimalizm jako fundament dla obu stylów

Styl Skandynawski i styl Japoński to dwa style, które stawiają na minimalizm jako fundament swojego podejścia do designu wnętrz. Oba style cechują się jasnymi kolorami, prostymi formami, a przede wszystkim dużą ilością przestrzeni. Skandynawski styl nawiązuje do piękna lodowców i naturalnych krajobrazów, co w połączeniu z niskim kosztem materiałów, sprawia, że skandynawskie wnętrza są proste w formie, ale bardzo funkcjonalne i przyjazne w odbiorze. Z kolei japoński styl zakłada minimalizm jako formę sztuki i filozofię życia – ważne są tu ład i porządek, co w praktyce oznacza, że wewnętrzna przestrzeń jest skierowana na zewnętrzną przestrzeń i naturę.

Kolor i materiały

Skandynawski styl przede wszystkim kładzie nacisk na surowe materiały, takie jak drewno, metal, skóra. Ważne są tu również materiały naturalne, które jak najbardziej nawiązują do piękna natury w Skandynawii. Takie rozwiązania stwarzają wrażenie przyjemności z kontaktu z naturą wewnątrz domu. Japoński styl skupia się z kolei na materiałach klasycznych, takich jak papier, drewno i bambus. Kolory są tu zazwyczaj stonowane: czerń, biały, beż, szary i brąz. Co ciekawe, w japońskim stylu bardzo istotne jest też wykorzystanie kamieni, szczególnie skalistych, gdyż symbolizują one równowagę i spokój.

Meble i dodatki

W Skandynawskim stylu bardzo często występuje geometria – proste linie i kształty są elementem dominującym. Meble są zazwyczaj białe, szare lub beżowe. Skandynawski styl bardzo często łączy ze sobą różne style meblowe – nowoczesne dzielą przestrzeń z rustykalnymi drewnianymi meblami. Dodatki są zazwyczaj minimalne, ale mogą pojawić się kolorowe detale, które nadają wnętrzu charakteru. W Japońskim stylu również kładzie się nacisk na meble niezwykle prostych form. Warto zaznaczyć, że w japońskiej kulturze przestrzeń jest bardzo ważna, a meble muszą być ułożone na zasadzie równowagi i harmonii. W celu stworzenia ciepłego klimatu, we wnętrzu można umieścić biżuterię złożoną z ziół i suszonych kwiatów, co podkreśli charakterystyczny japoński styl.

Podsumowanie

Oba style, Skandynawski i Japoński, łączy wiele cech, takich jak minimalizm, naturalność, harmonia, prostota i przestrzeń. Różnice między nimi polegają na wykorzystywanych materiałach, kolorystyce, formach mebli i dodatków. Warto zaznaczyć, że oba style doskonale wpisują się w ideę slow living, którą coraz częściej staramy się wprowadzać w nasze życie. Minimalizm i harmonia umysłu i ciała są dzisiaj bardzo ważne, a rozwiązania proponowane przez te style pomogą nam w osiągnięciu tych celów.

Może Ci się również spodoba