Styl skandynawski w dekoracji wnętrz: minimalizm, naturalność i funkcjonalność

Styl skandynawski w dekoracji wnętrz: minimalizm, naturalność i funkcjonalność

Wraz z coraz większym zainteresowaniem ekologią i prostotą w życiu, styl skandynawski w dekoracji wnętrz zyskuje coraz większą popularność. Charakteryzuje się on minimalistycznym podejściem, naturalnymi materiałami oraz funkcjonalnością. Przedstawiamy wszystkie cechy stylu skandynawskiego oraz sposoby ich wprowadzenia do wnętrza.

1. Minimalizm i prostota

Styl skandynawski w dekoracji wnętrz kładzie nacisk na minimalizm i prostotę. To oznacza, że wnętrze powinno być urządzone w sposób, który nie przytłacza mieszkańców, który pozwala na łatwe manewrowanie w przestrzeni oraz na koncentrację. Aby zastosować minimalizm w stylu skandynawskim, należy zwrócić uwagę na kilka elementów:

– Kolorystyka: styl skandynawski charakteryzuje się jasnymi, ale stonowanymi i ciemniejszymi kolorami (szary, biały, czerń), o dodatku naturalnego drewna lub zielonej roślinności. Ściany zazwyczaj są białe, co pozwala na optyczne powiększenie pomieszczenia.
– Oświetlenie: światło jest bardzo ważnym elementem w stylu skandynawskim. Chodzi przede wszystkim o naturalne źródła oświetlenia czyli dużo okien i naturalne światło, oraz o prostotę w wybieraniu lamp – są to zazwyczaj jasne i proste formy.
– Meble: meble nie powinny dominować w pomieszczeniu. Najlepiej wybierać klasyczne i proste formy, z jasnego drewna lub białe.

2. Naturalność i ekologia

W stylu skandynawskim bardzo ważne jest korzystanie z naturalnych materiałów, co wiąże się z trendami ekologicznymi. Niezbędne elementy to:

– Drewno: naturalne materiały, takie jak drewno, dominują w stylu skandynawskim. Podłogi z desek z drewna, meble z litego drewna lub blat kuchenny wyłożony drewnem, znakomicie wpasowują się w styl skandynawski.
– Tekstylia: tkaniny powinny być naturalne, najlepiej bawełniane lub lniane. Bez wzorów, w stonowanych kolorach.
– Rośliny: zielone rośliny wprowadzają do pomieszczenia świeżość oraz żywe kolory.

3. Funkcjonalność

Styl skandynawski to także prostota, która wynika z funkcjonalności. Meble lub dodatki muszą mieć swoje miejsce, a ich rozmieszczenie powinno być przemyślane. Funkcjonalność wprowadzamy przede wszystkim poprzez umieszczenie w pomieszczeniu:

– Otwartych przestrzeni: styl skandynawski to styl, w którym nie ma miejsca na bałagan. Najlepiej układając meble tak, aby zachować przestrzeń.
– Meble z dostępem do przechowywania: pojemne szafy lub półki zachowują porządek w pomieszczeniu, nie przeszkadzając w stylu skandynawskim.
– Ergonomiczne krzesła: ważne jest, aby meble były nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim wygodne.

4. Dekoracje

W stylu skandynawskim ważne są detale. Styl ten to także ciekawe dodatki, które mogą urozmaicić pomieszczenie. Ważne są:

– Tekstylia: poduszki, narzuty, dywany i obrusy powinny być jednolite, bez zbędnych wzorów, w stonowanych kolorach.
– Książki lub magazyny: odkładane w specjalnej półce, której materią będzie naturalne drewno – będą spełniać funkcje nie tylko dekoracyjne ale i użytkowe.
– Sztuka: prosty plakat, zwykła fotografia czy nowoczesny obraz to najlepszy wybór dla miłośników nowoczesnego designu.

5. Podsumowanie

Styl skandynawski to styl bardzo minimalistyczny, charakteryzujący się prostotą i elegancją. Naturalne materiały, stonowane kolory oraz funkcjonalność są jego cechami rozpoznawczymi. Wprowadzenie stylu skandynawskiego do wnętrz sprawi, że pomieszczenia będą spokojne i harmonijne, wpuszczą komfort w każdej przestrzeni.

Może Ci się również spodoba