Mączka rybna a prawidłowe żywienie trzody i ptaków

Każdy rolnik wie jak ważne jest prawidłowe odżywianie zwierząt hodowlanych. Tylko wówczas są one zdrowe oraz dobrze rosną. Zapewnić to mogą tylko i wyłączenie wysokiej jakości, sprawdzone oraz odpowiednio dobrane pasze. Powinny one zawierać dostateczną ilość białka oraz substancji odżywczych. Mączka rybna to produkt którym warto karmić trzodę oraz drób.

Czym charakteryzuje się mączka rybna?

Produkt ten powstaje w wyniku przerobu ryb, jednego gatunku lub kilku gatunków, takich jak: łosoś, makrela, pstrąg, szprot, śledź, flądra czy krewetki. Jest on także wytwarzany z odpadów przetwórstwa. Wówczas to rybna mączka powstaje z rybich kręgosłupów, głów łusek, płetw oraz wnętrzności. Mączka rybna to produkt otrzymywany podczas procesu proszkowania.

Surowce są poddawane działaniu bardzo wysokich temperatur, dzięki czemu dochodzi do pozbywania się z nich wody. Zabieg ten gwarantuje również czystość mikrobiologiczną wytwarzanego preparatu.

Rybna mączka – preparat bogaty w cenne witaminy i minerały

Preparat ten jest cenionym komponentem w procesie produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych. Powinna ona znajdować się przede wszystkim w diecie trzody chlewnej oraz drobiu.

Preparat ten jest bogatym źródłem białka o wysokiej jakości. Występują ono w mączce rybnej w zróżnicowanej ilości. Jego zawartość może wynosić od 45 do 70 procent. Jest to zależne od wykorzystanego surowca oraz technologii produkcji.Białko pochodzące z ryb charakteryzuje się doskonałą wartością odżywczą oraz bardzo wysokim współczynnikiem strawności.

Wysokiej jakości wartość odżywcza mączki rybnej wynika także z dużej zawartości aminokwasów egzogennych takich jak: lizyna, treonina, metionina, tryptofan oraz arginina.

Pasza ta charakteryzuje się tym, że posiada bardzo dużą wartość energii metabolicznej. Dzieje się tak dlatego, że zawiera tłuszcz. Ponadto znajdują się w niej liczne substancje odżywcze, których przykładem są związki mineralne. Pośród wielu z nich można wymienić: wapń, magnez, fosfor, magnez oraz witaminy z grupy B i witaminy A, D i E, które są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania zwierząt hodowlanych.

Rybna mączka a prawidłowy rozwój zwierząt

Preparat ten powinien koniecznie znajdować się w diecie drobiu oraz trzody chlewnej. Jej podawanie gwarantuje zwierzętom wysokie tempo wzrostu. Każdy rolnik może mieć pewność, że pasze konsumowane przez zwierzęta są wykorzystywane w efektywny sposób. Maczka ta dzięki posiadaniu charakterystycznego zapachu oraz smaku zachęca zwierzęta do jedzenia, co powoduje że szybko przybierają na masie.

Pasza ta ma także istotny wpływ na zachowanie świń. Jeśli jest ona spożywana przez te zwierzęta, to wówczas są one mniej agresywne oraz mniej skłonne do kanibalizmu do którego dochodzi bardzo często, gdy zwierzęta te są hodowane na bardzo małych powierzchniach.

Każdy rolnik powinien pamiętać o tym, że na około 2 – 3 tygodnie przed ubojem powinien zaprzestać podawać zwierzętom mączkę rybną. W przeciwnym razie mięso może mieć rybi zapach. W odpowiednich dawkach należy także podawać mączkę ptakom, bowiem w przeciwnym razie ich mięso również może być niezbyt apetyczne.

Dziś oferowane na rynku mączki rybne są pozbawione ulepszaczy pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Z kolei gwarantowane zawartości składników pokarmowych potwierdzają regularne badania produktów.

Może Ci się również spodoba