Jak radzić sobie z odpadami

Rodzaje odpadów

Odpady to substancje lub przedmioty, których zgodnie z przepisami musimy się pozbyć.Produkujemy je na co dzień w sporych ilościach, dlatego ważne abyśmy wiedzieli o nich jak najwięcej. Głównym kryterium ich podziału jest to w jaki sposób powstają, a więc mamy odpady komunalne, opakowaniowe, poprodukcyjne, medyczne i weterynaryjne a także odpady z rolnictwa, sadownictwa i leśnictwa. Jeśli chodzi o odpady powstające u nas w domach głównie dzielimy je na podstawie materiału z jakiego powstały – co daje nam klucz w jaki sposób ma przebiegać ich segregacja.

Co z tą segregacją

Wydaje się ciężkim orzechem do zgryzienia, zwłaszcza przy odpadach gdzie nie do końca wiemy w jaki sposób mamy je zakwalifikować. Oprócz tradycyjnej segregacji na szkło, papier, plastik, odpady biodegradowalne, metal mamy też odpady komunalne do których klasyfikujemy wszystkie odpady, które nie znalazły swojego miejsca w innych grupach. Wyłączając jednak odpady niebezpieczne które ze względu na swoje pochodzenie, skład i właściwości (żrące, drażniące, toksyczne, wybuchowe) stanowią zagrożenie dla zdrowia lub życia oraz negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Takimi odpadami są np baterie, akumulatory, czy świetlówki. Zanim zabierzemy się za segregacje warto więc zapoznać się z przepisami dotyczącymi dokładnej klasyfikacji śmieci, które produkujemy. Nie jest to tak trudne jak się wydaje a przede wszystkim segregacja jest obowiązkowa, a za nie przestrzeganie tych przepisów w większości gmin i miast grozi kara grzywny.

Wywóz odpadów

Poza normalnym wywozem śmieci, który w większości miast i gmin jest narzucony odgórnie i funkcjonuje w miarę sprawnie, istnieje problem z wywozem odpadów wielkogabarytowych czy budowlanych. Taki wywóz jest albo organizowany co jakiś czas odgórnie gdzie np. powstaje miejsce zbiórki na takie typu śmieci i jest ona ogłaszana wcześniej. Albo sami musimy się o takie odpady zatroszczyć zamawiając np określony kontener, lub osoby wykwalifikowane aby zajęły się tymi problematycznymi odpadami.

wywóz odpadów a środowisko

Zorganizowany wywóz odpadów i ich obowiązkowa segregacja jest bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Nie tylko pozwala na recykling i ponowne wykorzystanie raz już przez nas zużytych materiałów, lecz również zapobiega takim sytuacjom jak wywożenie śmieci w miejsca niedozwolone, wyrzucanie ich do lasów czy zbiorników wodnych, czy też palenia tymi odpadami w piecach. Czyli te działania zapobiegają zwiększaniu się zanieczyszczenia otoczenia, w którym żyjemy.

Artykuł powstał dzięki www.vectrum.pl

Może Ci się również spodoba