Styl skandynawsko-japoński: harmonijne połączenie dwóch minimalistycznych kultur

Styl Skandynawsko-Japoński: Harmonijne Połączenie Dwóch Minimalistycznych Kultur

Minimalizm to dzisiaj coraz popularniejszy styl w aranżacji wnętrz. Skandynawia i Japonia uważane są za mekki minimalistycznych koncepcji, ale co się stanie, gdy połączymy te dwa nurty w jedno? Oto styl skandynawsko-japoński, który łączy harmonijnie estetykę dwóch odległych kultur. W tym artykule omówimy, jakie są charakterystyczne cechy tego stylu i co warto wiedzieć na jego temat.

1. Minimalizm w czystej formie

Skandynawska estetyka zgodna jest z filozofią hygge – przytulności i prostoty w życiu. Japoński minimalizm natomiast opiera się na idei Di – pustki, czyli braku, które pozwala cieszyć się w pełni pięknem otoczenia. Przy połączeniu tych dwóch filozofii powstaje styl, w którym minimalizm jest tłumaczony w jego czystej formie. Skandynawski minimalizm dodaje do równania przyjemność z posiadania i używania przedmiotów, a japoński pomaga odciąć się od ich nadmiaru.

2. Styl skandynawsko-japoński: cechy charakterystyczne

Aby móc stworzyć wnętrzy w stylu skandynawsko-japońskim, warto poznać charakterystyczne cechy tego stylu:

– Neutralna kolorystyka – biele, szarości, beże, pastele i ciepłe brązy to kolory, które zawsze odnajdą się w takim wnętrzu.
– Naturalne materiały – drewno, len, wełna, bawełna, rattan, plecionki i ceramika to materiały, które najczęściej pojawiają się w tym stylu.
– Proste formy – meble i dekoracje w stonowanych kształtach i formach, ale z charakterystycznymi detalami w stylu japońskim, jak np. przesuwane drzwi, futony, szklane wrota, shoji, papierowe lampy itp.
– Minimalistyczne dodatki – niewielka liczba dekoracji i proste, ale przemyślane akcenty to konieczność w stylu skandynawsko-japońskim.

3. Odpowiednia aranżacja wnętrz w stylu skandynawsko-japońskim

Aby uzyskać odpowiednie efekty, aranżując wnętrze w stylu skandynawsko-japońskim, warto zastosować kilka trików:

– Zadbaj o równowagę – równowaga w stylu skandynawsko-japońskim oznacza harmonijną równowagę między formą i funkcją. Zachowaj prostotę i limity w projektowaniu.
– Skup się na materiale – materiały odgrywają szczególną rolę w tym stylu, więc wybieraj świadomie ich kombinacje, walory, tekstury i faktury.
– Użyj kilku kolorów – wybierz jedną dominującą barwę i kilka dodatkowych, które uzupełniają ścisły limit kolorystyczny.
– Skandynawsko-japońskie meble – meble powinny naśladować styl japoński i skandynawski. Na przykład niskie stoły, ławki lub stoły z drewna sosnowego, dębowego lub jesionowego.

4. Skandynawsko-japoński styl: miejsca, w których można go zastosować

Styl skandynawsko-japoński świetnie sprawdzi się w aranżacji małych kawalerek, gdzie ceni się, aby każdy metr kwadratowy służył jak największej liczbie funkcji. Kameralne wnętrza, jak strefy SPA czy minimalistyczne gabinety, to kolejne miejsca, gdzie ten styl się sprawdzi. Wprowadzenie do wnętrza elementów skandynawsko-japońskiej estetyki na pewno sprawia, że pokój staje się ciekawszy i bardziej spójny.

5. Podsumowanie

Styl skandynawsko-japoński to harmonijna kombinacja dwóch różnych kultur, które dają poczucie spokoju i przytulności w wnętrzu. Przy użyciu minimalizmu, naturalnych materiałów, prostych form i minimalistycznych dodatków, styl ten oferuje stylowy i funkcjonalny sposób na urządzenie mieszkania. Może to być styl dla osób, które kochają prostotę i spokój.

Może Ci się również spodoba