Wnętrza eklektyczne: śmiałe połączenie różnych stylów i epok

Wnętrza eklektyczne: śmiałe połączenie różnych stylów i epok

W dzisiejszych czasach, kiedy mamy nieograniczone źródła inspiracji, łatwe dostępność do najróżniejszych przedmiotów z różnych epok i krajów oraz łatwe połączenie ich za pomocą internetu, coraz więcej osób decyduje się na aranżacje wnętrz eklektycznych. Jak to jednak zrobić, aby nie przekroczyć granicy dobrego smaku, a jednocześnie połączyć ze sobą różne style i epoki w jednym wnętrzu?

Łączenie różnych stylów – od klasycznego po nowoczesny

Wnętrza eklektyczne charakteryzują się głównie połączeniem różnych stylów, takich jak np. klasyczny, nowoczesny, skandynawski czy boho. Warto pamiętać, żeby zdecydować się jedynie na kilka stylów, które ze sobą współgrają. Np. połączenie stylu skandynawskiego i boho może być bardzo udane dzięki podobieństwu w kolorystyce oraz postawie minimalizmu i prostoty.

Eklektyczne dodatki

Wybierając dodatki do czyjejś aranżacji wnętrza warto stawiać na przedmioty z różnych epok. Np. starodawne ramki obrazów połączone z nowoczesnymi dekoracjami ściany tworzą oryginalną całość.

Kolorystyka

W eklektycznym wnętrzu ważna jest również kolorystyka. Warto stawiać na harmonijne połączenia barw, zawsze jednak trzymając się jednego koloru dominującego. Np. niebieski w zimniejszym odcieniu może zostać połączony z kolorami ziemi, takimi jak czerwień, brąz czy odcienie szarości.

Mieszanie wzorów oraz faktur

Wnętrza eklektyczne dają również możliwość mieszania różnorodnych wzorów i faktur przestrzennych. Należy jednak pamiętać o ich umiarze i wykorzystywać je wyłącznie w umiarkowanych ilościach. Np. jeśli jedna ze ścian w salonie ma wzorzystą tapetę, warto stworzyć na pozostałych ścianach jednolity kolor lub prosty wzór.

Podsumowanie

Wnętrza eklektyczne to świetny sposób na to, aby wyrazić swoją własną estetykę oraz stworzyć oryginalny i niebanalny klimat w swoim domu. Łączenie różnych stylów i epok może być jednak trudne i wymaga dużej wiedzy oraz umiejętności. Warto więc zaplanować aranżację z wyprzedzeniem i zacząć od decyzji o kilku stylach, które chcemy połączyć oraz o kolorystyce, która będzie dominować w całym wnętrzu.

Może Ci się również spodoba