Wymiana okien? Które okna wybrać?

Odpowiednie okna

Budując dom lub remontując, trzeba podjąć decyzję dotyczącą wyboru okien. Warto dobrze ją przemyśleć, aby zyskać komfort funkcjonowania i najlepszą odpowiedź na potrzeby domowników. Nieodpowiednio dobrane okna to duży problem. Nikt nie chce przecież wymieniać nowych okien na inne. Często wybieranym rozwiązaniem są okna dachowe. Czy warto je mieć? Jakie są ich największe wady i zalety? Podpowiadamy.

Okna dachowe wady i zalety

Myślisz, że okna dachowe okażą się idealnym rozwiązaniem w Twoim domu, ale nie masz pewności? W dokonaniu odpowiedniej decyzji pomoże Ci znajomość wad oraz zalet takiego rozwiązania. Wśród największych zalet okien dachowych można wymienić:

  • Duża ilość naturalnego światła – jeśli w pomieszczeniu umieścisz odpowiednią ilość okien, będzie dostawała się do niego duża ilość światła naturalnego. Ten rodzaj światła jest najbardziej korzystny, o czym warto pamiętać.
  • Niesamowity klimat w nocy – okna dachowe to dobry wybór do pokoju dziecięcego lub pomieszczenia, w którym śpią pasjonaci pięknych widoków. W nocy można bowiem obserwować niebo i podziwiać gwiazdy.
  • Prywatność – ciężko z zewnątrz zajrzeć do pomieszczenia przez okno dachowe. Jeśli masz dosyć wścibskich sąsiadów lub przechodniów, takie rozwiązanie będzie idealne.
  • Aranżacja pomieszczeń – okna dachowe tworzą fajny klimat nie tylko w nocy, ale również w dzień. Przy odpowiednim doborze dodatków oraz mebli, można stworzyć naprawdę przyjemną dla oka aranżację.

Okna dachowe oznaczają wiele korzyści. Niestety posiadają też kilka wad:

  • Konieczność częstego czyszczenia – okna dachowe są zdecydowanie bardziej narażone na zanieczyszczenia. To zaś powoduje, iż trzeba często je myć.
  • Nagrzewanie pomieszczenia – lata są coraz cieplejsze, a upały dają się we znaki. Niestety okna dachowe oznaczają szybsze nagrzewanie pomieszczeń latem.

Podsumowanie

Okna dachowe mają wiele zalet, ale także kilka wad. Czy więc warto je wybrać? Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Najważniejsze jest bowiem to, aby domownicy czuli się dobrze i jak najbardziej komfortowo

 

Może Ci się również spodoba