Jak działają kable fotowoltaiczne i jak obliczyć ich rozmiar?

Do każdego projektu solarnego potrzebny jest kabel solarny do połączenia sprzętu solarnego. Większość systemów paneli słonecznych zawiera podstawowe kable, ale czasami trzeba je kupić niezależnie. Ten przewodnik obejmie podstawy kabli słonecznych, podkreślając znaczenie tych kabli dla każdego funkcjonalnego systemu słonecznego.

Kabel fotowoltaiczny, czasami nazywany „przewodem fotowoltaicznym” lub „kabelem fotowoltaicznym”, jest najważniejszym kablem każdego systemu fotowoltaicznego. Panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną, która musi być przesyłana gdzie indziej – tutaj wchodzą kable słoneczne. Największym rozróżnieniem pod względem rozmiaru jest kabel słoneczny 4 mm i kabel słoneczny 6 mm. W tym przewodniku zostaną omówione średnie ceny kabli i sposób obliczenia rozmiaru potrzebnego do instalacji solarnej.

Wprowadzenie do kabli solarnych

Aby zrozumieć, jak działają kable słoneczne, musimy dotrzeć do podstawowej funkcjonalności kabla: przewodu. Chociaż ludzie zakładają, że kable i przewody to te same rzeczy, terminy te są zupełnie inne. Przewody słoneczne to pojedyncze elementy, zwane „przewodnikami”. Kable słoneczne to grupy przewodów/przewodów, które są ze sobą połączone.

Zasadniczo, kupując kabel solarny, kupujesz kabel z wieloma przewodami, które zostały nawleczone razem, aby utworzyć kabel. Kable solarne mogą mieć zaledwie 2 przewody i nawet kilkadziesiąt przewodów, w zależności od rozmiaru. Są dość przystępne i sprzedawane na metry.

Jak działają przewody słoneczne?

Przewód solarny jest zwykle wykonany z materiału przewodzącego, który może przenosić energię elektryczną, takiego jak miedź. Najpopularniejszym materiałem na przewody solarne jest miedź, a czasami przewody są wykonane z aluminium. Każdy przewód solarny to pojedynczy przewodnik, który działa samodzielnie. Aby zwiększyć efektywność systemu kablowego, wiele przewodów jest łączonych razem.

Przewód solarny może być lity (widoczny) lub izolowany przez tzw. „kurtkę” (warstwa ochronna, która czyni go niewidocznym). Jeśli chodzi o rodzaje drutów, są druty pojedyncze lub lite. Oba są używane do zastosowań słonecznych. Jednak najczęściej spotykane są skrętki, ponieważ składają się z wielu małych zestawów przewodów, które są skręcone razem, tworząc rdzeń drutu.

Linki są najczęstszymi przewodami do kabli PV, ponieważ zapewniają wyższy stopień stabilności. Zachowuje to integralność strukturalną drutu, jeśli chodzi o nacisk na wibracje i inne ruchy. Na przykład, jeśli ptaki potrząsają kablami lub zaczną je żuć na dachu, na którym znajdują się panele słoneczne, potrzebujesz dodatkowej ochrony, aby zapewnić dalszy przepływ prądu.

Co to są kable fotowoltaiczne?

Kable słoneczne to duże kable, które składają się z wielu przewodów pod osłoną ochronną. W zależności od układu słonecznego będziesz potrzebować innego kabla. Można kupić kabel solarny 4mm lub kabel solarny 6mm, który będzie grubszy i zapewni transmisję dla wyższego napięcia. Istnieją również niewielkie różnice w typach kabli fotowoltaicznych, takich jak kable DC i kable AC.

Przekrój poprzeczny kabla solarnego

Większość drutu ma okrągły przekrój o określonym promieniu i średnicy. Pole tego przekroju to dobrze znane A = pi*R², które potocznie wymawia się jako „ciasto do kwadratu”. Odłożymy na bok stary dowcip, że „Ciasto nie jest do kwadratu; pie są okrągłe”, ale musimy przyznać przed sobą, że wyrażanie obszaru i praca z niewymierną liczbą „pi” może być numerycznie niezręczna.

Liczba „pi” jest liczbą niewymierną 3.14159265 … co sprawia, że dokładna wartość liczbowa pola przekroju poprzecznego przewodu jest również nieskończonym ciągiem liczb. Aby ułatwić sobie sprawę, możemy użyć innego opisu pola przekroju poprzecznego.

Może Ci się również spodoba