Wzory i motywy w dekoracji wnętrz: jak zastosować je w oryginalny sposób

monochromatyczne wnętrza

W dekoracji wnętrz wzory i motywy odgrywają bardzo ważną rolę. Stanowią one elementy, które nadają charakteru i osobowości naszym mieszkaniom, a poprzez ich zastosowanie możemy nadać pomieszczeniu zupełnie inny wymiar. W jaki sposób wykorzystać wzory i motywy w dekoracji wnętrz w oryginalny sposób?

1. Rodzaje wzorów i motywów.
Wzory i motywy można podzielić na wiele różnych rodzajów, jak np. kwiaty, rośliny, zwierzęta, geometryczne kształty czy abstrakcyjne figury. Każdy z nich ma swój własny charakter i styl, co pozwala na wykorzystanie ich w zależności od preferencji i indywidualnego stylu pomieszczenia.

2. Sposoby zastosowania wzorów i motywów.
– Na tkaninach: Wzory i motywy mogą być wykorzystane na różnych tkaninach jak np. na meblach, zasłonach, poduszkach czy dywanach. W ten sposób uzyskujemy ciekawy efekt kolorystyczny i stylowy.
– Na ścianach: Tapety z żywymi wzorami to bardzo dobry wybór jeżeli chodzi o dekorację ścian. Mogą one również być wykorzystywane w formie naklejek lub malowane na ścianach.
– W dodatkach: Wzory i motywy to również dekoracje na dodatkach jak np. wazonach, lustrach czy ramkach.

3. Stylowe połączenia wzorów i motywów.
Kombinacja wzorów i motywów to sztuka, na którą warto poświęcić więcej czasu i uwagi. Ważne jest, aby dobrze dobrać kolory oraz kształty. Ożywić pomieszczenie można np. dodając wyrazisty wzór na obszarze, który jest inny niż ważniejszy kolor w pomieszczeniu. Dodawanie różnych kształtów, tekstur i wzorów może również pozwolić na uzyskanie ciekawej, modne mieszanki.

4. Nowoczesne motywy.
Wzorzyste dodatki w nowoczesnym wnętrzu to ciekawa, nowatorska stylizacja. Wystarczy tylko wprowadzić motyw np. z natury, drobnymi grafikami i minimalistyczne wstawki sprawią, że nie będą się kojarzyć tylko z dekoracją z przed lat.

5. Podsumowanie.
Wzory i motywy są elementami, które pozwalają na przemianę pomieszczenia zwykłego w ciekawe, unikalne i gustowne. Dekoracyjne elementy z wzorami i motywami dobrze wpisują się w trendy wnętrzarskie, a z ich wykorzystaniem możemy odświeżyć nasze mieszkanie w oryginalny i stylowy sposób.

Oprócz wyżej wymienionych pomysłów, można również wykorzystać ozdoby z naturalnych materiałów jak wiklina, drewno czy kamień. Takie dodatki połączone z interesującymi wzorami, to stylowa i elegancka dekoracja, która nigdy nie wyjde z mody. Okraszone odpowiednio dodatkami w postaci kolorów, wsuwki lub metalowych elementów, wprowadzą do wnętrza naturalną a jednocześnie elegancką nutę.

Może Ci się również spodoba