Co ma wpływ na wartość nieruchomości

Ceny mieszkań kształtują się bardzo różnie w różnych miastach naszego kraju, również w różnych regionach – generalnie pewna regułą jest to, jakiej wielkości jest dane miasto, czy posiada dużo uczelni wyższych, jak kształtuje się poziom bezrobocia w danym mieście czy jego najbliższej okolicy oraz jak atrakcyjna jest dana część kraju. Znakomitym przykładem takich relacji cenowych może być miasto Sopot, które przecież nie należy do metropolii, a mieszkania od wielu już lat – jeśli chodzi o ich ceny – są na podobnym poziomie jak w Warszawie, i to w jej prestiżowych dzielnicach.

 

Z kolei relatywnie tanie mieszkania są w niektórych miastach nawet tych większych, jak na przykład Lublin czy Zielona góra – tam można kupić już mieszkanie od kwoty 3,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy powierzchni. Generalnie tańsze są mieszkania, które realizowane były w technologii tak zwanej wielkiej płyty, nawet o 30 procent w stosunku do lokali mieszkalnych budowanych w już nowszych technologiach – świadczy to, iż miernikiem ceny jest również materiał użyty do budowy danych domów mieszkalnych, jak też ich wykończenie.

Może Ci się również spodoba