Kształtki metalowe w budownictwie: Zastosowanie i techniki montażu

Kształtki metalowe – wszechstronne zastosowanie w budowie

Kształtki metalowe to jedna z najczęściej stosowanych elementów w konstrukcjach budowlanych. Ich wszechstronne zastosowanie i trwałość sprawiają, że stanowią nieodłączny element w budowie dachów, ścian, ogrodzeń czy balustrad. W artykule omówimy zastosowanie kształtek metalowych w budownictwie oraz techniki ich montażu.

Kształtki metalowe w dachach

Kształtki metalowe znajdują szerokie zastosowanie w konstrukcjach dachowych. Służą do wykończenia kalenicy, dachówek, elementów mocujących, listew przypodłogowych oraz okapów. Do najbardziej popularnych kształtek metalowych wykorzystywanych w dachach należą blachy trapezowe i faliste, a także rury i profile.

Kształtki metalowe w ścianach

Kształtki metalowe to również elementy wykorzystywane w konstrukcjach ścian bezładnych. Służą do łączenia i mocowania płyt warstwowych oraz osłonowych, czyli pokryć ścian. Kształtki te najczęściej składają się z profili łączeniowych, których zadaniem jest utrzymanie płyt w jednym miejscu. Do najczęściej stosowanych kształtek metalowych należą tzw. ząbkowane listwy mocujące oraz profile aluminiowe i stalowe.

Techniki montażu kształtek metalowych

Montaż kształtek metalowych nie jest skomplikowany i może być przeprowadzony w kilku różnych technikach, w zależności od potrzeb i zastosowania. Jedną z najprostszych jest montaż wkrętami lub nitami. Bardziej zaawansowanymi technikami są natomiast spawanie oraz klejenie. Ważnym elementem podczas montażu kształtek metalowych jest ich odpowiednie przycinanie, co wymaga użycia specjalistycznego narzędzia – piły do cięcia metalu.

Podsumowanie

Kształtki metalowe to nieodzowny element w budowie konstrukcji dachowych, ścian oraz innych elementów budowlanych. Ich wszechstronne zastosowanie oraz trwałość sprawiają, że stanowią nieodłączny element w budowie dachów, ścian, ogrodzeń czy balustrad. Odpowiedni montaż oraz przycinanie kształtek metalowych pozwala na uzyskanie trwałych oraz estetycznych konstrukcji.

Może Ci się również spodoba