Nadwaga u kotów – czy to problem?

Jako właściciele domowych kotów, staramy się robić wszystko, żeby czuły się zadowolone i szczęśliwe w naszym domu. Bawimy się z nimi, wyprowadzamy na spacery, uczymy sztuczek, kupujemy zabawki i różne smakołyki. Często też nie potrafimy odmówić naszym pupilom niczego, również jedzenia, co niestety może mieć fatalne skutki dla ich zdrowia. Wprawdzie mówi się często, że najedzony kot to szczęśliwy kot ale to nie do końca prawda. Pół biedy jeśli zapewniamy mruczkowi regularną aktywność fizyczną i karmę wysokiej jakości. Coraz częściej jednak koty są niewychodzące a ich aktywność sprowadza się do jedzenia i…spania. Często zastanawiamy się ile powinien ważyć kot a także co zrobić, żeby nasz koci przyjaciel był zdrowy i dobrze rozwinięty?

Prawidłowa waga kota

Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na pytanie ile powinien ważyć kot gdyż jest to zależne od rasy oraz wieku.
W przypadku dorosłych kotów rasowych należy sprawdzić prawidłową wagę w tabeli wag dostępnej w Internecie lub w książce poświęconej opiece nad zwierzęciem ponieważ dla każdej rasy te wartości będą inne. Inna będzie prawidłowa waga dla kota brytyjskiego a inna dla maine-coone’a.
Natomiast jeśli chodzi o koty nierasowe, popularnie (choć zupełnie niesłusznie) zwane dachowcami, za prawidłową wagę dorosłego osobnika przyjmuje się 4-4,5 kg ponieważ średnio tyle waży kot europejski.

Przyczyny nadwagi i otyłości

Wśród najczęstszych przyczyn nadwagi i otyłości u kotów należy wymienić niewłaściwą dietę, brak wiedzy właścicieli na temat prawidłowego żywienia czy niewielką aktywność ruchową zwierząt.
Bardzo często koty są przekarmiane lub spożywają karmę przemysłową niskiej jakości, która nie zawiera zbyt wiele składników odżywczych. Ponadto opiekunowie nie zawsze również dysponują rzetelną wiedzą na temat żywienia swych zwierząt. Często przekarmiają zwierzę lub żywią je w zdecydowanej mierze przekąskami gdyż myślą, że w ten sposób sprawiają im przyjemność. W rzeczywistości wyrządzają kotu krzywdę. Zdarza się, że koty dostają do jedzenia “ludzkie” posiłki, co jest błędem ponieważ mają one zupełnie inne potrzeby żywieniowe zaś budowa ich przewodów pokarmowych jest inna od przewodu pokarmowego człowieka.
Idealna dieta naszego mruczka powinna być bogata w białka i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, dostarczać aminokwasów (takich jak tauryna), z niewielkim udziałem węglowodanów. Kupując karmę, koniecznie sprawdźmy jej skład i wartości odżywcze. Zdarza się niestety, że nawet droższe karmy nie są odpowiednio wyposażone w dobre składniki odżywcze. Ponadto zadbajmy również o codzienną porcję ruchu i zabawę z naszym kotkiem. Wyjdzie mu to na zdrowie.

Może Ci się również spodoba