Cytrus w walce z komarem

Nic nie jest tak irytujące jak chmary komarów krążących dookoła i próbujących za wszelką cenę dobrać się do naszej krwi. Swędząca skóra i czerwone bąble powstałe w wyniku ugryzienia, potrafią zepsuć nam humor nawet w najlepszym dniu, który chcieliśmy miło spędzić z rodziną na świeżym powietrzu. Jeszcze gorzej jest, kiedy po ciężkim dniu kładziemy się spać, ale nieustanne bzyczenie nie pozwala nam zasnąć. W aptekach dostępnych jest dużo preparatów, mających na celu ochronienie nas przed wszelkiej maści insektami. Łagodniejsze substancje, są zazwyczaj mniej szkodliwe, ale jednocześnie ich skuteczność jest znikoma. Szczególnie, że komary, jak wszystkie inne szkodniki, z czasem uodparniają się na chemię, przez co potrzebne są coraz to nowsze i silniejsze środki ich zwalczania.

 

Problem pojawia się w momencie, kiedy uświadomimy sobie, że z kolei silniejsze środki, zawierają więcej substancji szkodliwych dla ludzi. Wielu z nich nie mogą stosować dzieci, kobiety w ciąży ani alergicy. Niektóre są odradzane dla właścicieli zwierząt, ponieważ mogłyby zaszkodzić naszym pupilom. Jak odgonić komary? Jedną z poprawnych odpowiedzi na to pytanie jest olejek cytrusowy. Olejek ten otrzymywany jest w procesie destylacji wodną liści palczatki cytrynowej. Ma przyjemny zapach, który skutecznie odstrasza komary oraz inne owady, dodatkowo ma właściwości bakteriobójcze, przeciwgorączkowe i hamuje rozwój grzybów. Jego jedyną wadą jest działanie fotouczulające – nie można go stosować jeśli jesteśmy lub możemy być wystawieni na działanie promieni słonecznych, ze względu na duże ryzyko wystąpienia silnych reakcji alergicznych.

Może Ci się również spodoba