Mieszkańcy północnych lasów

Królestwo zwierząt jest liczne, różnorodne i przepiękne. Na świecie występują miliony gatunków, a niektóre okazy nadal czekają, aż zostaną odkryte przez naukowców. Nie ma na świecie miejsca, w którym nie występowałby jakiś ptak, czy owad. Niestety wiele z ich siedlisk się kurczy. Coraz częściej dochodzi do zmniejszenia lub wyginięcia całych populacji. Warto znać jednak zwierzęta, które stanowią wizytówkę dla danego kontynentu, czy obszaru.

Zwierzęta lasów borealnych

Dalekie, północne rejony Azji, Europy i Ameryki to zielone połacie i siedlisko dla licznych zwierząt. Z uwagi na specyficzny, suchy klimat, małą, roczną sumę opadów oraz bardzo niskie temperatury, przetrwać tu mogą tylko wybrane gatunki.

W dalekich lasach borealnych można odnaleźć unikalne na światową skalę gatunki. Tajga zwierzęta ma różnorakie. Przede wszystkim do dom dla dużych gatunków, które posiadają grube futro, aby przetrwać mroźną zimę. Spotkać tu można drapieżne ssaki: niedźwiedzie brunatne, tygrysy, rysie i wilki. Łatwo jest natknąć się na łasice, gronostaje, wiewiórki, rosomaki, borsuki i lisy. W tajdze łatwo natknąć się na łosie i przemieszczające się, potężne stada reniferów.

W tym iglastym, w przeważającej większości, lesie, można usłyszeć trel licznych ptaków. Niektóre z nich występują tu tylko w okresie letnim, jak jemiołuszki. Inne natomiast, przebywają tu przez cały rok, jak: sikory, głuszce, krogulce i jastrzębie. Gdy temperatura wzrasta, rozmnażają się tu komary oraz meszki.

Liczne bogactwo gatunków od lat powoduje, że sporo zwierząt padło ofiarami myśliwych. Człowiek polował w szczególności na duże gatunki, z uwagi na grube, gęste futro oraz pożywne mięso.

 

Może Ci się również spodoba