Najważniejsze elementy wykończenia domu

Tak zwana wykończeniówka to coś, co wielu budującym dom spędza sen z powiek. O ile samo wykopanie fundamentów i postawienie ścian oraz dachu jest trudne, o tyle wykończenie domu jest zadaniem niemalże niemożliwym. Pochłania bardzo dużo pieniędzy, bardzo dużo czasu i do tego wymaga szeregu różnych specjalistów. Nie wszystko da się rozpisać w projekcie i nie wszystko co jest w projekcie udaje się zrealizować. Jakie są najważniejsze elementy wykończenia domu, którym warto poświęcić więcej czasu?

    1. Elektryka i oświetlenie 

Prąd jest niezbędny już na etapie budowy, dlatego żadna ekipa nie zacznie prac bez podłączenia działki do prądu. Jednak to dopiero pierwszy krok. Schody zaczynają się w momencie, w którym trzeba rozmieścić gniazdka, rozplanować rozwieszenie lamp, klinkietów, żyrandoli i… kontaktów. W wielu domach jest to problem numer jeden, czyli gdzie i ile kontaktów powinno się znaleźć. Gdzie będą stały wszystkie sprzęty, gdzie powieszony będzie telewizor, czy w salonie przydadzą się kontakty obok kanapy, czy lepiej umieścić je wyżej lub niżej. Podobnie z włącznikami świateł, jaka wysokość, jaka odległość, gdzie co i jak. Jest to zdecydowanie jedna z trudniejszych i bardziej skomplikowanych rzeczy, z którymi trzeba się zmierzyć przy wykończeniówce. 

 

    1. Ocieplenie natryskowe – ciepły dom to podstawa 

Kolejną bardzo ważną kwestią jest ocieplenie. Ocieplenie natryskowe ostatnimi czasy staje się bardzo popularne, głównie dlatego, że jest to opcja najbardziej ekonomiczna, ekologiczna i do tego dająca najlepsze efekty. W główniej mierze ocieplenie natryskowe używane jest do ociepleń dachów i hydroizolacji piwnic. Właściwości pianki sprawiają, że właśnie w takich warunkach sprawdza się najlepiej. Zastosowanie jej na dachu dodatkowo powoduje zabezpieczenie przed nadmiernym nagrzewaniem się latem. Jest to zatem rozwiazanie idealne, takie, które pozwala na stworzenie dobrych warunków do ciepłego, suchego i oszczędnego domu. Oszczędność jest zdecydowanie warta uwagi, bowiem dzięki ociepleniom natryskowym można stworzyć porządną hydroizolację domu i sprawić, że będzie on dobrze trzymał ciepło. 

 

Wykończenie domu, czyli elektryka, hydraulika, ocieplenie natryskowe i wiele, wiele innych kwestii to zadanie trudne i zajmujące bardzo wiele czasu jednak jednocześnie bardzo satysfakcjonujące. Satysfakcja ta przede wszystkim jest widoczna w momencie, w którym budynek zaczyna przypominać pomieszczenie, któremu brakuje jeszcze tylko mebli i już będzie można nazwać je domem. 

Może Ci się również spodoba