Wynajem mieszkań – jakie obowiązki wynajmującego

W naszym kraju kilkadziesiąt tysięcy rodzin zamieszkuje na zasadach najmu mieszkania, chociaż – jak się szacuje – ta liczba jest o wiele większa, jednak bardzo wiele osób mających lokale mieszkalne pod wynajem nie ujawnia tego faktu, nie uiszcza podatku od faktu posiadanych dochodów z faktu najmu, a więc trudno jest tak naprawdę ustalić skalę tego zjawiska. Tymczasem każdy, kto wynajmuje mieszkanie, ma obowiązek rozliczenia się z tego faktu, co roku przed miejscowym urzędem skarbowym. Generalnie jako podmioty prywatne mamy 2 formy rozliczenia się z takiego dochodu – na ogólnych zasadach oraz na zasadzie opłacania ryczałtu od przychodów z najmu mieszkania.

 

Jeśli wybieramy opcje numer dwa, należy taka deklaracje zgłosić w urzędzie skarbowym, wówczas będziemy zobowiązani do płacenia podatku w postaci zryczałtowanej – będzie to w wysokości 8,5 procent od osiąganego przychodu z tytułu najmu. Jeśli nie złożymy takiej deklaracji w terminie, będziemy musieli rozliczyć dochód osiągany z najmu na zasadach ogólnych, płacąc 18 albo 32 procent podatku dochodowego.

Może Ci się również spodoba