Wnętrza boho: swobodne i kolorowe przestrzenie

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ceni sobie wolność i swobodę w życiu codziennym. To, co dawniej uchodziło za wyjątek, dziś jest trendy. Tak samo dzieje się z aranżacją wnętrz. Coraz częściej wolimy swobodne, kolorowe stylizacje, wyróżniające się na tle jednolitych, minimalistycznych mieszkań. Taka moda to styl boho, który łączy w sobie wyraziste kolory, ciekawe faktury i zróżnicowane rozwiązania dekoracyjne. Jak stworzyć przytulne, boho wnętrza?

1. Boho: co to za styl?

Styl boho to połączenie wielu różnych stylów oraz elementów dekoracyjnych. Pochodzi on ze związanych z kulturą hipisów i artystów lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kiedy to kolorowe, swobodne stroje, naturalne tkaniny i orientalne wzory uznawane były za wyraz wolnych dusz. Stylizacja boho to mieszanka stylów: etnicznego, indyjskiego, ludowego, a także latynoskiego i morskiego. Charakterystyczne są dla niego dekoracje wykonane z naturalnych materiałów, jak kamienie, drewno, wiklina czy trociny. Ten styl oferuje nieograniczone możliwości do twórczej zabawy z aranżacją wnętrza.

2. Kolorowy świat boho

Piękno stylu boho tkwi w dużej swobodzie, jaką oferuje. Ważne jest, aby podczas aranżacji wnętrza nie ograniczać się jedynie do jednego patrzenia na świat. Eklektyzm jest tutaj jednym z kluczowych słów. Wszystkie kolory łączą się razem, przy czym nie ma tu żadnych zasad i schematów. Można używać bardzo intensywnych kolorów, jak np. curry, pomarańcz, czerwień, złoto, ale i łagodniejsze pastele: miętę, szary, biel. Wybierając farby do malowania ścian, warto zabawić się w mieszanie kolorów. Zupełnie inny efekt daje nasycenie kolorów na jasnym tle w porównaniu z ciemnym tłem.

– zrównoważenie kolorów
– mieszanie kolorów farb
– użycie pastelowych barw

3. Naturalne i ciepłe materiały

Styl boho to przede wszystkim naturalne tkaniny, w których z chęcią oprządzą się fani tego trendu. Kupując pościele, zwróćmy uwagę na bawełnę, len czy jedwab, a także na fakturę materiału. Powinien być miękki i delikatny w dotyku. Naturalne tkaniny lepiej oddychają i zapewniają odpowiednią wentylację. Niepodważalnymy liderami pozostają meble z drewna. Klasyczne meble z Ikei niekoniecznie pasują do tego stylu. Lepiej postawić na egzotyczne gatunki drzew czy rattan, które w naturalny sposób wprowadzą w nasze pomieszczenie naturalny klimat. Nie zapominajmy o dywanach. Chodzenie po miękkim, przyjemnym dywanie to sama przyjemność. Lepiej postawić na dywany z naturalnych włókien.

– wybieranie naturalnych tkanin
– meble z egzotycznych gatunków drewna
– dywany z naturalnych włókien

4. Detale wprowadzające w piękny świat boho

W domowym zaciszu bardzo ważne są detale. Jako, że styl boho to przede wszystkim ekstrawagancki klimat, wskazane są powięksćzenia w postaci kwiatów o dużej wielkości lub ogromnych ramek na ścianie. Ciekawe detale, które wprowadzą boho klimat do mieszkania, to między innymi: plakaty w kolorach, które pasują do całej aranżacji, ręcznie robione tkaniny, rzeźby, drewniane skrzynki, a także poszewki na poduszki z ciekawymi haftami, haftowane obrusy czy serwetki.

– duże ramki na zdjęcia
– plakaty w kolorach, które pasują do całej aranżacji
– poszewki na poduszki z haftami

5. Sztuka dekoracji

Nie ma sprzeczności, że tworzenie wnętrza w stylu boho to istna sztuka dekoracyjna. Przyjrzyjmy się najnowszym lampkom z wikliny, ręcznie robionym dywanom etnicznym, kolorom, które psują nasz spokój. Już teraz można odnaleźć inspirację w bogactwie wykończeń, które tworzą aspekt boho. Hitem są lampy z abażurem. Z klasycznych biały zrobiły się bardzo kolorowe abażury z kwiatów, w kropki czy kratkę. Można też postawić na nowoczesne oświetlenie, jak np. neonowe napisy, które będą doskonale korespondowały z oryginalnym klimatem boho.

– lampy z abażurem
– ręcznie robione dywany
– neonowe napisy

Może Ci się również spodoba