Jakie podstawowe wyposażenie wybrać do domowego warsztatu? Podstawowe narzędzia stolarskie – piła włośnica

Każdy początkujący majsterkowicz powinien zaopatrzyć się w zestaw narzędzi do obróbki drewna, które przydadzą mu się podczas różnych czynności. Jak wybrać podstawowe narzędzia stolarskie? Co będzie nam potrzebne na początek w naszym domowym warsztacie?

Podstawowe narzędzia stolarskie

Zanim przejdziemy do konkretnych działań z drewnem, musimy zacząć od wymierzenia wszystkich elementów. Stąd w żadnej skrzynce z narzędziami nie może zabraknąć ołówków i przymiarów, np. węgielnicy, która pozwoli na wyrysowanie właściwych kątów.

Przygotowując się do cięcia, musimy stabilnie przytrzymać kawałek drewna. Przydadzą się szczypce, ściski i imadła. Pomogą również ścisnąć klejone elementy.

piła włośnica

Później możemy już przejść do samego cięcia. Wybór odpowiedniej piły zależy od naszych konkretnych potrzeb przy danej pracy. Jeśli potrzebujemy dociąć konkretny, nawet bardziej skomplikowany kształt, świetnie sprawdzi się piła włośnica (inaczej piła włosowa). Pozwala ona na bardzo precyzyjne cięcia. Można ją znaleźć w wariancie ręcznym oraz jako wyrzynarkę.

Pierwsze kroki w majsterkowaniu pozwolą nam ustalić, w jakim kierunku pójdą dalej nasze działania. Wtedy, bogatsi o tę wiedzę, będziemy mogli świadomie rozbudowywać wyposażenie warsztatu.

 

Może Ci się również spodoba