Czy warto zamontować rolety antywłamaniowe?

Nieodłącznym elementem aranżacji każdego domu czy mieszkania są rolety. Okna zasłaniamy, by zyskać prywatność, a także zaciemnić pomieszczenie – na przykład w porze snu lub w upalny dzień. Producenci mają dziś do zaoferowania szereg różnych produktów: są to rolety klasyczne, ale także te do okien dachowych. Szczególną kategorią są jednak zewnętrzne rolety antywłamaniowe, o których szerzej opowiemy w poniższym artykule.

Rolety zewnętrzne – jakie pełnią funkcje?

Dużym uznaniem wśród właścicieli domów i mieszkań cieszą się rolety zewnętrzne (https://dopasujrolety.pl/rolety-zewnetrzne/51-rolety-antywlamaniowe-klasy-rc2.html). Ich nowoczesny design i gama kolorystyczna sprawiają, że dyskretnie wpasowują się w elewację budynku. Niemnie aspekt estetyczny to nie jedyna zaleta rolet zewnętrznych. Ich główne funkcje to:

  • Zapewnienie bezpieczeństwa
  • Zapewnienie prywatności
  • Ochrona przed nasłonecznieniem i nadmiernym nagrzewaniem
  • Ochrona przed wiatrem i wnikaniem zimna do wnętrza, szczególnie te z pancerzem wypełnionym pianką PCV (https://dopasujrolety.pl/rolety-zewnetrzne/53-pancerze-do-rolet.html)
  • Ochrona ram okiennych przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych
  • Izolacja akustyczna

Czym wyróżniają się rolety okienne antywłamaniowe?

Rolety zewnętrzne znacznie różnią się przede wszystkim od rolet wewnętrznych, które pełnią bardziej dekoracyjne aniżeli ochronne funkcje. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie rolety zewnętrzne są roletami antywłamaniowymi (https://dopasujrolety.pl/rolety-zewnetrzne/52-rolety-antywlamaniowe-klasy-rc3.html). Za tę cechę odpowiadają nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, a więc przede wszystkim wzmocniona konstrukcja prowadnic, odporny na uderzenia pancerz, a także system utrudniający podniesienie pancerza od dołu. Dzięki mocnej konstrukcji prowadnic potencjalnemu włamywaczowi byłoby ciężko zdemontować pojedyncze elementy pancerza. Ponadto roleta jest odporna na uderzenia oraz wszelkie urazy mechaniczne. Złodziej może więc używać młotka czy śrubokrętu, a i tak będzie mu trudno sforsować roletę. Nawet, jeśli będzie nieugięty – roleta antywłamaniowa zapewnia właścicielowi czas na reakcję. Mało który włamywacz jest bezszelestny, a roleta zewnętrzna przez dłuższą chwilę będzie stanowić przeszkodę.

Rolety zewnętrzne czy rolety wewnętrzne – na co się zdecydować?

Wiele zależy od potrzeb i preferencji właściciela. Posiadaczom domków jednorodzinnych czy mieszkańcom parterów zdecydowanie polecamy montaż antywłamaniowych rolet zewnętrznych. Do zalet tego rozwiązania – poza opisanymi wyżej – zaliczyć należy fakt, że nie są montowane bezpośrednio na skrzydle okiennym. Zewnętrzna roleta nie wymaga wiercenia otworów na ramie okiennej. Dzięki temu możliwe jest zachowanie gwarancji na okna. Poza tym rolety osłaniają również ramę okna, a co za tym idzie – chronią ją na przykład przed blaknięciem od słońca. Niemniej we wnętrzach świetnie sprawdzają się również osłony okienne wewnętrzne, takie jak rolety okienne dzień-noc lub rolety rzymskie. W ofercie producentów znaleźć można także rolety na okna o niestandardowych wymiarach czy też okna dachowe. W przypadku niektórych okien sprawdza się roleta mini. Dobrze dobrana roleta okienna świetnie dopełnia aranżację wnętrza – rolety rzymskie będą dobrym wyborem, jeśli wnętrz urządzono w stylu boho czy rustykalnym. Klasyczna roleta z materiału występuje w wielu kolorach, a więc bez kłopotu można dopasować ją do charakteru pomieszczenia. Rolety dzień-noc mogą natomiast zastąpić firanki i zasłony. Przez swoją specyficzną konstrukcję – materiał w poziome pasy, ułożone na przemian: transparentne i zaciemniające – pozwalają na całkowite zaciemnienie lub wpuszczenie większej ilości światła.

Jak zatem widać – sposobów zasłaniania okien jest naprawdę wiele i każdy może znaleźć coś dla siebie. Poza aspektem wizualnym warto jednak pamiętać również o tym, by odpowiednio zabezpieczyć dom i zapewnić domownikom maksymalny poziom bezpieczeństwa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na zewnątrz zamontować rolety antywłamaniowe, a wnętrza udekorować ozdobną roletą rzymską.

Może Ci się również spodoba