Zasady zachowania rowerzysty

Policjanci radzą, aby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, zarówno kierowcy jak i rowerzyści, stale przypominali sobie przepisy ruchu drogowego, szczególnie te zasady które regulują pierwszeństwo przejazdu. Znajomość przepisów panujących na drodze oraz znaków drogowych sprawdza się w zachowaniu bezpieczeństwa podczas przemieszczania się po jezdni. Największym problemem w przemieszczaniu się rowerzystów wraz z kierowcami samochodów oraz motocykli są zachowania prowadzące do wymuszenia pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe wyprzedzanie, a także nie stosowanie się do zasad dotyczących bezpiecznego skręcania.

Kierowcy powinni zachowywać szczególne bezpieczeństwo w ciepłych miesiącach roku, kiedy to większa liczba rowerzystów przemieszcza się po drodze. Sezon rowerzystów najczęściej zaczyna się na początku maja, a po długiej przerwie bez jeżdżenia rowerem, stają się oni mniej pewni na drodze. Bardzo ważne w bezpieczeństwie dla rowerzystów jest pamiętanie o zasadzie przejeżdżania, a raczej przechodzenia przez przejścia dla pieszych. Rowerzysta zobowiązany jest do przeprowadzenia w takich miejscach twojego roweru. Rowerzyści nie mogą jeździć po polskich chodnikach, chyba że zostają spełnione pewne warunki. Możliwość taka pojawia się tylko wtedy kiedy rowerzysta jest opiekunem osoby poniżej 10 roku życia prowadzącej rower, a także przy złych warunkach atmosferycznych.

Zachowanie rowerzysty na drodze musi być pewne i musi on konsekwentnie egzekwować wszystkie prawa dotyczące prowadzenia roweru po jezdni, a także po drogach i ścieżkach rowerowych.

Może Ci się również spodoba