Budowa domu krok po kroku

Budowa domu wiążę się z tymi kosztami, a także z wieloma etapami, które i tak nas nie ominą. Najlepszym rozwiązaniem jest poszerzenie naszej wiedzy na ten temat i stworzyć sobie plan działania. Jest to dość ważne, ponieważ ułatwi to nam radzenie sobie z różnymi kosztami. W dalszej części charakteryzujemy poszczególne zagadnienia. Zaczniemy od projektu aż do odbioru naszego domu.

W pierwszym kroku, ale i najważniejszym od sprawdzamy jakim budżetem dysponujemy. Korzystajmy z kalkulatora kosztów budowy, policzmy koszty naszego wymarzonego domu.

Dowiedzmy się więc co nas czeka. Urząd

Zanim zaczniemy budować pierwsze kroki kierujemy do urzędu w sprawach formalnych. Gdy zakupimy działkę musimy wgłębić w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest warunki, który należy spełnić zabudowy, po tym fakcie kupujemy projekt budowlany. Potrzebujemy zorganizować pozwolenie na budowę. Zaliczany do długiego procesu- wymaga dopełnienia wielu formalności.Podczas składania wniosku o pozwolenie na budowę dołączyć należy mapę sytuacyjno -wysokościową, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, warunki techniczne dostawy mediów, a także dokumentację dodatkową wynikającą z zapisów prawa miejscowego.
W momencie ustabilizowania wszystkich formalności możemy zacząć prace budowlane.

Prace budowlane – początek czyli fundamenty

Budowa ogrodzenia pomoże nam zabezpieczyć teren.Czas na wytyczenie budynku na działce. Po ukończeniu wszelkich pomiarów zabieramy się za pierwsze prace budowlane.Robimy pierwsze wykopy pod fundamenty i zajmujemy się izolacją przeciwwilgociową. Pamiętajmy o tym, że bardzo ważne jest wybudowanie odpowiednich fundamentów dopasowanych do masy budynku jak i również do nośności gruntu.

W co nie, których przypadkach wymagane jest wykonanie dodatkowego drenażu, który ma za zadanie zabezpieczyć fundament przed zbyt dużą wilgotnością. Na tym etapie tworzymy wszystkie pionowe elementy kanalizacyjne. Nad pracami budowlanymi czuwa kierownik budowy, który dokonuje stosownych wpisów w dzienniku.

Budowa domu krok po kroku

Czas na budowie – kolejny etap – stan surowy otwarty(powstawanie ścian i wszelkich elementów budowlanych)

Fundamenty już zabezpieczone i zasypane. Zaczynają powstawać kolejne elementy budowlane- ściany nośne i ściany działowe, kominy, schody, stropy oraz dach. Tego typu prace powinniśmy zlecić wykwalifikowanej firmie budowlanej. Wiele prac będzie wykonywane metodą mokrą, warto więc zacząć budowę wczesną wiosną (po ustaniu przygruntowych przymrozków). Będziemy pewni, że dobrze przebiegnie proces wiązania zaprawy przed okresem zimowym.

Weźmy pod uwagę, że im mniej skomplikowany wzór naszego dachu, tym koszty jego wykonania spadnie. Rodzaj pokrycia dachowego też ma znaczenie. Dużo domów pokryte jest efektowną dachówką ceramiczną, wpływa to jednak negatywnie na wytrzymałość wierzby dachowej. Dach jest w tym momencie bardziej masywny, a koszty nie maleją więc przeciwnie. Najlepszym rozwiązaniem jest blacho-dachówka. Tego typu materiał dachowy wychodzi taniej podczas zakupu i nie wymaga dużego inwestowania w więźbę dachową. Skutkiem tego nasze koszty maleją.

Prace budowlane – stan surowy zamknięty(montaż okien, drzwi i nie tylko)

Zamknięty nazywamy prace polegające wykonie montażu okien i drzwi zewnętrznych, a także bramy garażowej. Wymienione prace wykonujemy przed sezonem zimowym. W skutek czego budynek będzie odpowiednio zabezpieczony przed mrozem i innymi potencjalnymi warunkami atmosferycznymi

Prace budowlane ku końcowi

Podczas ostatniego etapu wykonujemy prace końcowe domu gwarantujące zamieszkanie. Zdarza się czasami w niektórych wypadkach podział na stan deweloperski oraz stan pod klucz. Mówimy tu o sytuacji, w której dom był wykonany systemem zleconym.

Stan deweloperski w pierwszych krokach praca skupiana jest na wykonaniu instalacji wewnętrznej (bez montażu urządzeń). Ułożenie instalacji elektrycznej, wodno- kanalizacyjnej i gazowej podlega prawu budowlanemu.Owe prace trzeba sprawdzić i wykonać ich odbiór. Odbiór instalacji może wykonać jedynie uprawniony osoba.W stan deweloperski wliczamy również wykonanie tynków, wykończenie prac elewacyjnych, docieplenie poddasza, rozprowadzenie urządzeń grzewczych, położenie podłóg oraz rozprowadzenie instalacji.

Stan pod klucz to w głównej mierze uzupełnienie stanu deweloperskiego. Tu wymagane jest wykończenie pomieszczeń, malowanie ścian, białą montaż, układanie kafelków ściennych oraz wykończenie schodów wewnętrznych. Na zewnątrz wykonywane są prace porządkowe, buduje podjazdy i ogrodzenie. Stan pod klucz to przede wszystkim wysoki standard, zawiera również aranżacje i zagospodarowanie terenu wokół domu. Zdarza się, że firma budowlana zapewnia montaż szaf wnękowych i wstawienie mebli kuchennych pod zabudowę. Budynek jest już wykończony oraz gotowy do zamieszkania. Zadaniem przyszłych mieszkańców jest jedynie wstawienie mebli i udekorowanie pomieszczeń mieszkalnych.

Budowa – zakończenie i odbiory

Podczas tego etapu załatwiane są wszystkie sprawy formalno-prawne. Składamy zawiadomienia o zakończeniu prac. Dzięki temu uzyskamy zgodę na użytkowanie domu. W tej chwili należy zgromadzić całą dokumentację. Zostaje wypełniony dziennik budowy, wykonana inwentaryzacja geodezyjna, kopia świadectwa energetycznego oraz dokumentacja odbioru przyłączy. Poza informacją o zakończeniu budowy należy także dołączyć oświadczenie kierownika budowy, które oświadcza, że prace zostały wykonane zgodnie z projektem i przepisami prawa budowlanego. Nadzór budowlany udziela zgody na zamieszkanie (należy odczekać 21 dni od złożenia dokumentów).

Końcowy etap domu związany jest z inwestorem, który zlecił budowę nieruchomości systemem gospodarczym. Firma, która podjęła się wykonaniem nieruchomości systemem zleconym sama załatwia wszelkie formalności. Do zadań należy inwestora jedynie zameldowanie się w nowym budynku i dokonanie przeprowadzki.

Zadbaj o wygląd swojego podwórka z Ogordy Gocko – profesjonalne projektowanie ogrodu

 

Artykuł powstał we współpracy z https://folrec.pl/klimatyzacja/

Może Ci się również spodoba