Donice miejskie – jakie wybrać?

Przestrzeń miejska jest środowiskiem, w którym codziennie przebywa wielu ludzi. Z tego powodu duże znaczenie ma to, jakie obiekty znajdują się w parkach, na skwerach czy przy ulicach. Częścią każdej aranżacji powinny być donice miejskie, które dodają stylu i klimatu każdej przestrzeni. Odpowiednio dobrane elementy będą miały bardzo pozytywny wpływ na estetykę terenu i samopoczucie mieszkańców. Sprawdź, jakie donice wybrać, aby kwiaty i inne rośliny tworzyły przyjazne środowisko.

Jaki rodzaj donic ogrodowych pasuje do miasta?

Donice miejskie dostępne są w wielu różnych wersjach. Istotne jest, aby były one wykonane z trwałych materiałów, ponieważ długa zewnętrzna eksploatacja może być bardzo szkodliwa. Poza tym każda doniczka w mieście powinna cechować się stylowym i estetycznym wyglądem. Dlatego warto wybrać jedną z trzech opcji.

  • Donice stalowe – są to proste skrzynki o różnych kształtach. Materiał, z którego są wykonane, idealnie komponuje się z zielenią roślin. Bardzo ciekawe są modele z drewnianymi elementami, które stanowią subtelną dekorację.
  • Donice betonowe – solidne i surowe pojemniki betonowe świetnie pasują do elewacji nowoczesnych budynków. Wykonywane są w wielu rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można bez problemu znaleźć idealny model.
  • Donice stylowe – najczęściej powstają z połączenia kilku różnych materiałów. Tworzą ciekawą dekorację, która nadaje przestrzeni unikalnego klimatu. Świetnie wyglądają na zadbanych skwerach i placach.

Warto pamiętać, że wybrane tworzywo będzie miało duży wpływ na kolor, kształt i ogólną prezentację obiektów. Dlatego dobrym pomysłem jest zaplanowanie całej przestrzeni przed podjęciem decyzji.

Kształt donic – jakie ma znaczenie?

Systemy korzeniowe roślin mogą się znacznie od siebie różnić. W związku z tym niektóre kwiaty czy krzewy będą wymagały większych skrzynek o konkretnych kształtach. Wybór odpowiedniej donicy musi być więc podyktowany nie tylko dostępną przestrzenią, ale także gatunkiem roślin. Oczywiście w przestrzeni miejskiej nie sprawdzą się doniczki, w których sadzi się kwiaty w domowych ogrodach.

W miastowych parkach i przy osiedlach mieszkaniowych najczęściej spotyka się duże, betonowe lub metalowe skrzynie, które mieszczą wiele małych drzewek czy innych roślin. Szerokie i wysokie donice dają więcej możliwości. Ciekawe są jednak aranżacje, w których jeden duży element otoczony jest przez kilka mniejszych.

Gdzie kupić trwałe i estetyczne donice miejskie?

Zakup obiektów przeznaczonych do użytku publicznego nie jest najłatwiejszym zadaniem. Wszystkie elementy muszą być nie tylko estetyczne, ale także odporne na akty wandalizmu i działanie czynników atmosferycznych. Obecnie na rynku można znaleźć wiele donic miejskich o różnych kształtach. Warto jednak postawić na zakup obiektów oferowanych przez sprawdzonych i zaufanych producentów. Firma Konstalmet proponuje obiekty architektury miejskiej, które cechują się wyjątkową wytrzymałością i nietuzinkowym stylem. Wiele ciekawych projektów sprawia, że bez problemu można dopasować donice miejskie do danej przestrzeni.

Może Ci się również spodoba