Wystrój wnętrza w stylu skandynawskim: minimalistyczna elegancja i przytulność

Wystrój wnętrza w stylu skandynawskim: minimalistyczna elegancja i przytulność

Skandynawski styl wnętrzarski to dość popularna moda w ostatnim czasie. Cechuje go wyjątkowa dbałość o detale, równowaga między funkcjonalnością a estetyką oraz przyjemna i przytulna atmosfera w pomieszczeniu. W artykule tym omówimy, jak stworzyć idealne wnętrze w stylu skandynawskim, aby cieszyć się minimalistyczną elegancją i przytulnością każdego dnia.

1. Kolorystyka

Skandynawski styl wnętrzarski charakteryzuje prostota i minimalizm, a jednym z narzędzi, których można użyć, aby go stworzyć, jest kolor. Najważniejsze to pozostać w paletach bieli i szarości, ale również dodać akcenty kolorów drewna lub akcentów w kolorze czarnym, aby dodać trochę kontrastu do pomieszczenia. Również zieleń w postaci roślin doniczkowych może dodać życia i odświeżenia do pokoju.

2. Meble

Skandynawski styl to przede wszystkim prostota i funkcjonalność. Meble powinny być wygodne, dobrej jakości i zachować prosty kształt. Meble powinny być wykonane z jasnego drewna lub w białej kolorystyce, aby utrzymać spójną estetykę wnętrza. W sypialni zdecyduj się na łóżko w stylu platformowym, lub łóżko o prostych kształtach, które tworzy harmonię z pozostałymi elementami w pomieszczeniu. Na przykład, biurko z drewna dębowego, krzesło z jasnym, szarym obiciem lub konsola pod telewizor to świetne wybory w salonie.

3. Oświetlenie

W pomieszczeniach w stylu skandynawskim ważne jest, aby użyć jak najwięcej naturalnego światła dziennego i jasnych źródeł światła w nocy. Zainspirowaj się lampami z prostymi kształtami lub kloszami z białego szkła. Staraj się unikać plenerów, a zamiast tego używaj kinkietów, lamp podłogowych i stołowych. Lampa stolikowa umieszczona na biurku wszechstronnie służy jako oświetlenie punktowe do pracy i czytania.

4. Tkaniny i tekstylia

Wnętrza w stylu skandynawskim są raczej minimalistyczne, ale tekstylia to jeden z elementów, których nie można pominąć. Kultura skandynawska ceniona jest za swe wyjątkowe wzory tkanin i geometrycznych motywów w bawełnie czy welurze. Pozwolisz wyróżnić się poduszką z niebanalnym wzornictwem, którą umieścisz na jasnej sofie oraz narzutą, która będzie doskonale chronić zimą.

5. Dodatki

Wnętrza w stylu skandynawskim są przede wszystkim proste, ale dodatki mogą dodać do danego miejsca więcej charakteru. Polecamy użycie małych dodatków, które uzupełnią pomieszczenie wprost tak organizując przestrzeń. Może to być np. zielona roślina, zwykłe miedziane lub srebrne akcesoria, a także dekoracyjne pudełka lub wiszące dekoracje. Te proste artefakty potrafią spersonalizować wnętrze i wprowadzić do niego więcej ciepła.

Podsumowując, styl skandynawski opiera się na równowadze między funkcjonalnością a estetyką, a także na wykorzystywaniu jasnych kolorów i naturalnych materiałów. Przy pomocy prostych elementów, jak tkaniny, dodatki, meble i oświetlenie, można stworzyć pokój pełen harmonii i przytulności. Styl ten pozwala na interpretacje, a w procesie projektowym z całą pewnością odnajdziesz swoją wrażliwość na taki styl.

Może Ci się również spodoba